PARLAMENDI EES: Bulgaaria lippu hoidev meeleavaldaja Sofias parlamendihoone ees.  (Reuters/Scanpix)

Euroopa Liidu eesistujariik on alates 1. jaanuarist kuni juuni lõpuni Bulgaaria.

Bulgaaria kuulub Euroopa Liitu juba 11 aastat, kuid seal valitseva kuritegevuse ja korruptsiooni tõttu kuulub seni Brüsseli erivaatluse alla, vahendab Saksa uudistekanal n-tv. Olukord on sedavõrd hull, et ligi 15% sisemajanduse kogutoodangust kaob igal aastal hämaraid teid pidi. Statistika näitab ka, et Bulgaaria on seni veel 28 riigist koosnevas Euroopa Liidus kõige vaesem liikmesriik. Ligi viiendik bulgaarlastest on läinud paremat elu otsima välismaale. 

Peaminister Bojko Borisovi sõnul juhindub Bulgaaria kuus kuud kestva eesistumise ajal loosungist „Jõud on ühtsuses!“. Borisov loodab, et eesistumine annab Bulgaariale hea võimaluse oma maine parandamiseks. Sofia kavatseb ülejäänud liikmesriike veenda, et Bulgaaria on valmis ühinema Schengeni alaga ning liigub ka jõudsalt eurotsooniga ühinemise poole. 

Bulgaaria eesistumise keskmes on põgenikepoliitika. Nii tuleb juuniks jõuda kokkuleppele Dublini reeglite reformis. Seni kehtivate reeglite järgi vastutab varjupaigataotleja eest see riik, kuhu ta saabub. Selline süsteem paneb aga liiga suure koormuse Kreekale ja Itaaliale.

Bulgaaria peaminister soovib parandada ka Euroopa Liidu suhteid naaberriigi Türgiga. Bulgaarial on Türgiga ühist piiri 259 kilomeetrit.  

Bulgaaria eesistumine avatakse pidulikult 11. jaanuaril, kui pealinna Sofiasse saabuvad Euroopa Komisjoni liikmed eesotsas president Jean-Claude Junckeriga. 

Enne Bulgaariat oli Euroopa Liidu eesistujariik Eesti ning 1. juulist võtab eesistumise üle Austria. 

Jaga artiklit

46 kommentaari

P
pole ju tähtis , mida räägitakse  /   22:16, 3. jaan 2018
ega eesti ka midagi juhtinud, rahvas jäi veelgi vaesemaks , ja kõik!
K
Kopli poolsaarelt   /   15:41, 3. jaan 2018
Soovin Bulgaariale igati edu. Ka meie olime veel 20 aastat tagasi vaesed .

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis