Maailm

RAHVASTIKU HÄÄBUMINE: Leedut teeb murelikuks miljoni inimese kaotus (9)

Denes Kattago, 2. jaanuar 2018 12:39
Foto: Ilmar Saabas/Ekspress Meedia
Alates sõltumatuse taastamisest on Leedu rahvaarv vähenenud peaaegu miljoni inimesed võrra ning ka praegugi – rohkem kui 90% noortest sõidaks hea ja erialase töökoha olemasolu puhul ära Läände.

Kaunase tehnikaülikooli Euroopa instituudi korraldatud avalikul arutelul „Kuidas saada tagasi 3 miljonit?“ ütles selle direktor ja endine välisminister Vygaudas Ušackas, et rahvaarvu suur vähenemine on kõige suurem ja pikaajalisem oht Leedu riiklikule julgeolekule ja majanduslikule heaolule, kirjutab Leedu Delfi.

Samal teemal

Tema sõnul puudub Leedus siiani pikaajaline arengustrateegia ja struktuursed muudatused, mis õhutaksid kodanikke positiivselt oma riiki suhtuma ja siduma oma tulevikku sellega.

„Selleks on vaja selget poliitilist tahet, mille aluseks on konkreetne tegevus ja poliitiline vastutus,“ ütles Ušackas, kelle sõnul Leedust lahkuvad inimesed ja riik ei ole võimeline neid inimressursse ja talente tagasi meelitama.

Ušackas rõhutas selle probleemi suurust – alates 1990. aastast on rahvaarv vähenenud 3,7 miljonilt kuni 2,85 miljonini. Eurostati ennustuse kohaselt võib Leedus elada 12 aasta pärast vaid 2,4 miljonit inimest ja 2040 koguni ainult 2 miljonit. Leedu on juba üle 10 aasta ELis rahvastiku lahkumise esikohal.

Eelmisel, 2017. aastal emigratsiooni tempo kiirenes – jaanuarist novembrini lahkus 55 000 elanikku, tagasi tuli vaid 26 000. Aastal 2016 oli vaid 1% lahkujatest üle 65aastased, enamik lahkujaid on 15-64aastased tööealised inimesed.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee