Aastavahetus Tallinna Vabaduseväljakul. (Martin Ahven)

Sotsiaalmeedias kütab kirgi ETV otsus lasta pärast president Kersti Kaljulaidi kõnet eetrisse Ivo Linna laul „Eestlane olen ja eestlaseks jään“. Reeglina on selleks olnud Eesti hümn. Teiste seas pärib aru ka ringhäälingunõukogu esimees Rein Veidemann. „ Eks hakkan küsima ETV tegevjuhtidelt, tõlgendatagu pealegi seda sekkumisena toimetusvabadusse,“ märkis Veidemann.

Otsa tegi lahti dirigent Tõnu Kaljuste, kes oma sotsiaalmeediakontol kirjutas enda nördimusest.

Head uut aastat ! Teatud aegadel kuulasime hümni Soome TV-st peale Helsinki pormeistri kõnet Helsinki Senativäljakult. Seejärel tuli aeg, kus ETV lõi Eesti hümni esitamise traditsiooni. Kas nüüdsest peab arvestama, et hümni saab kuulata jälle Soome TV-st või Eesti Klassikaraadiost? Rein Veidemann , millega seletada tõsiasja, et uus aasta algas ETV-s ilma Eesti hümnita? Kas tead, kas edaspidi jääb see tegijate vabaks voliks? Kas nüüdsest peame arvestame, et uue aasta toob meieni ETV-s Marju Läniku teos? kirjutas Kaljuste enda postituses. Kogu taasiseseisvumisaja jooksul on aastavahetusel kõlanud Eesti hümn, seekord kõlas nii Vabaduse väljakul kui ETVs pärast president Kersti Kaljulaidi kõnet hoopis Eestlane olen ja eestlaseks jään… Ivo Linna esituses.

Ringhäälingunõukogu esimees Rein Veidemann vastas Kaljustele, lubades ETV "innovatsiooni" kohta selgitust saada. „Tahaksin isegi teada selle erakordse "innovatsiooni" tausta ja põhjendust. Eks hakkan küsima ETV tegevjuhtidelt, tõlgendatagu pealegi seda sekkumisena toimetusvabadusse,“ kirjutas Veidemann. „Küsisin seda kohe oma palgelehel mõni minut pärast aasta algust, sest hümni puudumine pärast VP [vabariigi presidendi] kõnet tundus kuidagi väga võõrastav ja kõhe. Mõjus halva endena.“

Veidemanni sõnul oli riigihümni ärajätmine inetu tegu. Seda enam, et nüüd algas Eesti vabariigi 100. sünniaasta.

Sõna ütles sekka ka üks aastavahetuse saatejuhte Margus Saar: Hea Rein Veidemann, ringhäälingu nõukogu esimees võib ametit täita ka vabal päeval ja pärida kontserdi korralduse kohta selgitust selle korraldajatelt enne, kui fb selle küsimuse ilma vastuseta laiali laotab. Head uut. :-)

Riigikogu liige Peeter Ernits avaldav sotsiaalmeedias arvamust, et aastavahetusel hümni ärajätmine on osa hääletust riigipöördest. "Alles see oli kui ETV plaanis ära jätta 1.jaanuaril Riigikogu esimehe esinemise. Helistasin ringhäälingu juhile ja küsisin kas see on riigipööre? Eesti Riiki juhib Riigikogu Ja Rk esimehe tasalitamine lôhmab halvasti. Erik Roose ütles et see oli alluvate isetegevus. Mis ikkagi toimub Erik Sinu selja taga?" päris Ernits.

Samuti riigikogu liikmeks olev Martin Helme avaldas sotsiaalmeedias arvamust, et hümni ärajätmine läheb vastuollu Rahvusringhäälingu seadusega. "Irooniline on siinjuures see, et hümni asemel eetrisse lastud Ivo Linna laulu sõnad lausa karjuvad näkku ERR-i tegelastele: Oma rahvust maha salata, sama ränk on nagu orjaks müüa end," tsiteeris ta laulu "Eestlane olen ja eestlaseks jään" sõnu. Helme toonitas oma postituses, et oluline on leida inimene, kes hümni mittelaulmise eest vastutab. 

Kuid on ka neid, kes avalikult andnud mõista, et hümni ärajätmine ETV aastavahetusprogrammis ei olnud suurem patt. Vikerraadio ajakirjanik Mirko Ojakivi viitas Twitteris, et on vale öelda, nagu jättis ERR hümni sootuks mängimata: Vikerraadio eetris kõlas see kui kord ja kohus ning kõlab veelgi: igal hommikul kell 5.30.

Tallinnas Vabaduse väljakul toimuvat eriprogrammi korraldasid Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Tallinna Kesklinna Valitsus ja Eesti Rahvusringhääling.  ETV tegi kontserdist ülekande.

Jaga artiklit

191 kommentaari

8
8888  /   23:26, 4. jaan 2018
M
Maša  /   16:08, 2. jaan 2018
Palju on jäänud neid eestlasi, kes hoolivad meie enda sümboolikast? Paar aastakest veel ja peale viina pole miski millest eestlane hoolib.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis