Tõnis Erilaiu lehesaba | Blogid

Kuidas leida ülemerekuradi vanaema soolikavenituse rohtu? (3)

Tõnis Erilaid, 30. detsember 2017, 00:02
Tõnis Erilaid Erakogu
Apteegist muidugi. Tegemist on salpeetrilibledega, aga vanarahvas eelistas pikemat nime, mida ka iga tolleaegne apteeker pidi teadma.

Esimese vabariigi ajal armastasid ajalehed ikka ja jälle sirvida Rudolf Vallneri raamatut „Eesti rahvarohtude sõnastik“, et sealt midagi haruldast leida. Uudisleht kirjutab 28. detsembril 1938, mida ütleb vanaema oma tütrele, kui too kurdab, et laps on öösiti rahutu ja kisab. „Ma arvan, et keegi on kurja silmaga lapse peale vaadanud, ta ära teinud,“ leiab vanaema ja saadab tütre apteeki kurja silma rohtu tooma. Ja saabki: proviisor teab, et see on (lapse jaoks) aromaatne piiritus. Mõnel juhul ka riitsinus või puutinktuur, mis teisel juhul on üheksatsugu vereselgituse õli. Muskaatpähkli nimi oli rahvasuus musta kuradi iva. Kui küsiti pussu tilkasid, siis ulatas proviisor palderjanitinktuuri.

Apteegist sai palju muudki huvitavat. Näiteks sikuverd (lagritsat), köha vastu neitsipiima (bensoetinktuur). Isegi midagi Viagra-laadset oli saada – selleks oli kuldsitikapulber (Hispaania kärbes).

Lutsu „Suvest“ on kõigil meeles punsli eli (mida tunti ka kui pinselpantseli või pintsli eli). See on kuue taime leotis kange piiritusega. Praegu on sellega kõige sarnasem Riia palsam.

3 KOMMENTAARI

i
inimkonnale 2. jaanuar 2018, 22:52
http://www.piibel.net/#q=%C3%95p%203
Õpetussõnad 3:Tõeline varandus
13 Õ...
(loe edasi)
m
melchior pomann 1. jaanuar 2018, 14:13
salpeetrist, lehtpuusöest ja väävlist keedeti kodus püssirohtu, millega põllukive lõhati vundamentide ehituseks. Kust salpeetrit praegu osta saaks ?
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee