Eesti Vabariigi 100. juubel

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 58. koht: Kumu – unistuste koht, kus kunst elab 

Indrek Riigor, 28. detsember 2017 00:01
Foto: KALEV LILLEORG
Eesti Kunstimuuseumi peahoone – Kumu kunstimuuseumi avamine 17. veebruaril 2006 Tallinnas Kadriorus äratas uuele elule nii muuseumi kui ka kogu Eesti kunstielu. Selle unistuse täitumise nimel nähti vaeva 86 aastat.

Juba 1911. aastal planeeriti kunstimuuseumi rajamist. See pidi tulema ajaloolisse Tallinna raekotta pärast uue raekojahoone valmimist, kuid jäi tegemata. Nii sai Eesti Kunstimuuseumi alguseks Eesti Muuseumi avakoosolek, mis toimus Tallinnas 17. novembril 1919 kunstnike Ants Laikmaa, Kristjan Raua jt eestvedamisel.

Samal teemal

1921 kolis muuseum Kadrioru lossi ja kui 1928 avati esimene püsiekspositsioon ning spetsialiseeruti kujutava ja professionaalse tarbekunsti kogumisele, muutus ka muuseumi nimi vastavalt Eesti Kunstimuuseumiks. Paraku tuli juba järgmisel aastal Kadrioru lossist välja kolida, sest lossist sai Eesti riigipea residents. Muuseum hakkas edasi tegutsema ajutisel pinnal Narva mnt 4.

Juba 1930. aastatel tõstatus kunstimuuseumile oma hoone ehitamise küsimus. 1936 korraldatud konkursi võitsid eesti arhitektid Edgar Johan Kuusik ja Erich Jacoby, kuid võidukavand jäi alanud maailmasõja ja riigikorra vahetumise tõttu teostamata. Tagatipuks hävis kunstimuuseumi ajutine hoone 1944. aasta märtsipommitamises. Tulle jäi 3000 hinnalist eksponaati koos raamatukogu, arhiivi ja inventariga.  Õnneks säilis põhikogu – umbes 10 000 teost, mille muuseumi töötajad olid mujale evakueerinud.

1946 koondati kogud taas Kadrioru lossi, mis oli kunstimuuseumi peahooneks 1991. aastani, mil see tuli amortiseerumise tõttu sulgeda. Veel samal aastal tegi ülemnõukogu otsuse, et valitsusel tuleb tagada kunstimuuseumi uue hoone ehitamine, mis pidi kerkima Kadriorgu. Senikaua pidi muuseum tegutsema n-ö manööverpinnal endises Eestimaa Rüütlekonna hoones, kust oma maja valmides oli just välja kolinud Rahvusraamatukogu.

Kunstimuuseumi uue hoone ehitus kujunes 15aastaseks kadalipuks, sest noorel Eesti riigil nappis vahendeid. 1994 rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitnud soomlase Pekka Juhani Vapaavuori projekti hakati realiseerima kaheksa aastat hiljem, ehitamiseks kulus veel neli aastat.

2006. aastal valminud ja rahvaküsitluse tulemusel Kumuks nimetatud Eesti Kunstimuuseumi peahoone valmimist on nimetatud eestlaste ühe unistuse täitumiseks. Palju on kiidetud isikupärast projekti: ümmarguse põhiplaaniga hoone on õnnestunult paigutatud Lasnamäe paekivise nõlva sisse ja harmoneerub suurepäraselt ajaloolise Kadrioru pargiga. Hoone maa-alustel korrustel on hoidlad, kus asub enamik Eesti Kunstimuuseumi ligi 60 000 eksponaadist. Maapealsetel kolmandal ja neljandal korrusel eksponeeritakse eesti kunsti kogusid alates 18. sajandi algusest ning viies korrus tegutseb kaasaegse kunsti galeriina. Kumu on saanud palju tähelepanu ka väljaspool Eestit pälvides näiteks 2008. aastal Euroopa aasta muuseumi auhinna.

Allikad:

·        Tallinn: entsüklopeedia 1. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2004.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee