Eesti uudised

Ilutulestiku ja vahuveinipudeliga vana-aastaõhtul Vabaduse väljakule ei pääse (21)

Geidi Raud, 27. detsember 2017 16:55
KEELUTSOON: kuivõrd möödunud aastavahetuspeol lendas tallinlaste lastud ilutulestikku Vabaduse väljakul nii itta kui läände ning kõik kohad olid klaasikilde täis, siis sel aastal loodetakse kord majja saada.Foto: Alar Truu
Tallinnas Vabaduse väljakul võetakse tänavu uut aastat vastu võimsamalt kui kunagi varem – taevalaotusel mürtsub kümme minutit järjest suurejooneline ilutulestik ning 2017. aasta viimasest päevast sünnib ERRi läbi aegade pikim telesaade. Linlastel tuleb aga meeles pidada, et seetõttu on ka turvareeglid karmimad.

Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit kinnitab, et politsei on koostöös turvafirmaga 31. detsembril Tallinna kesklinnas suurte jõududega väljas. Seda selleks, et tagada inimestele Eesti 100. juubeliaasta vastuvõtmisest vaid positiivsed mälestused.

Turvalisuse kaalutlustel ei saa tänavu Vabaduse väljakule kakerdada sealt, kust jumal juhatab. Kontserdi ala on piiratud aiaga ning sinna pääseb vaid seitsmest kindlast sissepääsust. Seda näo järgi – turvamehed ei lase Vabaduse väljakule pidutsema inimesi, kes on umbjoobes, agressiivsed või kellel on kaasas klaastaara või pürotehnika. „Me ei korja kelleltki midagi ära, aga me lihtsalt ei lase neid inimesi sisse. Kindlasti ei jõua me kogu rahvamassi kontrollida, kuid me teeme selektsiooni, keda kontserdi alale lubada,“ ütleb Saarniit. 

Aastavahetuse kontserdi programmi juht Danel Pandre (vasakul) ja kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit. Foto: Martin Ahven

Samal teemal

Ka rõhutab politseijuht, et uusaastapeole ei maksa tulla autoga, sest liiklus on Vabaduse väljaku lähedal alates 21.30st avatud vaid ühistranspordile. Alates kella 20st ei pääse ka Vabaduse väljaku alusesse parklasse. Lennundushuvilised võivad ka droonid rahuliku südamega koju riiulile jätta – ka droonisõit on kesklinnas keelatud.

Aga mida siis üldse teha võib? „Pidutseda võib,“ muigab Saarniit. 

Kell 21:30 algaval aastavahetuse kontserdil astuvad üles näiteks Anne Veski, Marju Länik, Ivo Linna ja Smilers. Noorema publiku panevad hullujalgset tantsima Getter Jaani ja DJ Andres Puusepp. Ka on lavale oodata üllatusesinejat. „Loomingulist ilutulestikku artistide näol jagub,“ hindab kontserdi programmijuht Danel Pandre. Kontserdile palutakse kaasa võtta sinimustvalged lipud ja hea tuju. 

Umbes kella 23.45 ajal esineb Vabaduse väljaku laval pöördumisega Eesti rahva poole president Kersti Kaljulaid. Tema uusaastatervitust kannavad üle nii ETV, Kanal 2 kui TV3.

Presidendi sõnavõtule järgneb võimas kümme minutit vältav ilutulestik, mis paisatakse õhku Harjumäelt. Seetõttu suletakse mäele pääs linnarahvale juba paar tundi enne südaööd.

Vabaduse väljaku ilutulestik läheb maksumaksjale maksma 14 600 eurot. Võrdluseks: ilutulestiku edetabeli teisel kohal olev Viljandi linn laseb taevasse 7700 euro eest pürotehnikat, Tartu saab hakkama 4980 eurose eelarvega.

Kuivõrd Tallinna kesklinna ilutulestik tuleb niivõrd uhke, siis palutakse linlastel endil pürotehnikat Vabaduse väljakule mitte kaasa võtta. Värske kesklinna vanem Vladimir Svet märgib, et ilutulestikule kuluva raha võiks anda heategevuseks.  „Selle asemel, et paugutada, võiks parem annetada,“ sõnab noorpoliitik.

Meeleolukale õhtule eelneb Vabaduse väljakul terve päeva jagu erinevaid tegevusi ja esinemisi. ERRi elamussaadete toimetuse juht Karmel Killandi on elevil. „Tegu on üle pika aja sellise saatega, kus me oleme Eesti inimestega sel väga tähtsal hetkel koos. ERR-i ajaloos on tegemist kõige pikema saatega, isegi „Jõulutunnelile“ teeme me ära, olles eetris 13 tundi.“

Samal teemal

29.12.2017
Kuhu minna, mida teha? Erinevatele aastavahetuspidudele on oodatud nii glamuuritarid kui hipsterid
28.12.2017
TELEKANALID RIIUS! TV3 süüdistab ETVd, et too pätsas erakanalite loodud naljategelased