Maailm

Puigdemont: "Katalaanid andsid Rajoyle kõrvakiilu." (5)

Aadu Hiietamm, 22. detsember 2017 17:30
Carles Puigdemont. Foto: REUTERS/Scanpix
Kataloonias neljapäeval toimunud kohaliku parlamendi valimistel saatis edu iseseisvuslasi, kel on 135kohalise parlamendi uues koosseisus kolme partei peale kokku 70 mandaati. 

Hispaania keskvõimu tagandatud Kataloonia endine president  Carles Puigdemont, kes viibib maapaos Brüsselis, rõõmustas pärast valimistulemuste selgumist: „Rajoy (Hispaania peaminister) ja tema liitlased kaotasid ja said katalaanidelt kõrvakiilu.“

Samal teemal

Olukorra muudab keerulisemaks aga see, et parima valimistulemuse saavutas 37 mandaadiga iseseisvusvastane Ciudadanos ja iseseisvusmeelseid toetas tegelikult alla poole valijatest ehk 48%. 

Hispaania peaminister Mariano Rajoy on varem öelnud, et pärast erakorralisi valimisi tühistab ta põhiseaduse alusel kehtestatud otsekontrolli Kataloonia üle valimistulemusest sõltumata. Samas on ta lubanud, et astub selle sammu uuesti, kui uus regionaalvalitsus ja -parlament peaksid taas ühepoolselt iseseisvuse välja kuulutama.

Puigdemont tegi reedel Rajoyle ettepaneku kohtuda väljaspool Hispaaniat, et arutada Katalooniat ja selle iseseisvumist ümbritsevat kriisi. Rajoy vastas kiiresti, et ta ei võta seda ettepanekut vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee