Maailm

Kus elab Jõuluvana? Kas Soomes Lapimaal või ka mujal? (12)

Allan Espenberg , 22. detsember 2017 20:00
TÖÖPOSTIL: Jõuluvana Rovaniemi lähistel Korvatunturi mäel asuvas residentsis lapsi ootamas. Foto: PA Pictures / Scanpix

Jõuluvana on ühel või teisel moel olemas enamikul maailma riikidel ja rahvastel. Seejuures arvavad paljud rahvad, et just nende Jõuluvana on kõige õigem ja ehtsam. Selle tõestuseks eksisteerivad paljudes riikides Jõuluvanade elupaigad ehk residentsid, mida külastavad turistide hordid ja kuhu kirjutatakse miljoneid kirju.

Soome Jõuluvana (Joulupukki) elab Lapimaal Rovaniemi lähistel Korvatunturi mäel alates 1927. aastast, kui Soome ringhäälingukontserni Yleisradio ajakirjanik Markus Rautio kuulutas selle piirkonna Jõuluvana alaliseks residentsiks. Mägi meenutab jänese- või koerakõrvu ning räägitakse, et just tänu nendele mäekõrvadele saab Jõuluvana teada maailma kõigi laste soovidest ja unistustest.

Jõuluvana tegelikku täpset elukohta teavad vaid vähesed, mistõttu ta otsustas rajada oma kontori Rovaniemisse, mida ühendab Korvatunturi mäega maa-alune tunnel. Soomlaste Jõuluvana teatakse kogu maailmas, sest rahvusvahelised organisatsioonid on kuulutanud Jõuluvana kodumaaks just Soome. Näiteks 2010. aastal nimetas Euroopa Liit Rovaniemi Jõuluvana ametlikuks kodulinnaks (Official Hometown of Santa Claus). Rovaniemist 9 km kaugusel asuvas Jõuluvana külakeses käib igal aastal umbes pool miljonit turisti ja miljoneid kirju saabub kahesajast riigist. Needki numbrid annavad tunnistust, et Soome Jõuluvana peetakse kõige tähtsamaks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12.12.2018
Miks on jõuluvana kuub punane?
21.12.2017
Tallinnas sõidavad jõulutramm ja -troll
21.12.2017
ÕL VIDEO | Jõuluvana: riigikogu on eestlased Lätti ajanud
20.12.2017
GALERII | Jõuluvanad möllasid Veneetsias!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee