SUUR KAHJU: Elanikud soovivad remonti teha, ent rahast jääb puudu.Foto: Robin Roots
Kristjan Väli 22. detsember 2017 14:27
Juuni keskel gaasiplahvatuse üle elanud ning põlema süttinud Nisu tänava kortermaja ujutati kustutustööde käigus veega üle. Kannatada said suuremal või vähemal määral kõik korterid, ent paljudel polnud kindlustust. Suures hädas elanikud pöördusid Tallinna linna poole.   

19. juuni pärastlõunal käib Põhja-Tallinnas Nisu ja Aru tänava nurgal kõva pauk. Neljanda korruse korteris number 16 toimus gaasiplahvatus, mis oli nii võimas, et rebis pakettaknad koos raamidega lahti ning lennutas nood naabermaja katusele. Terve neljakorruseline hoone oli veevoolikuid täis – treppe mööda voolav vesi meenutas kevadtulva.Tekkinud kahjud suured, kuid kindlustust polnud paljudel.

Hoones polnud kaheksa nädalat elektrit, mitmes korteris polnud nädalaid vett. Kolm kuud hiljem – septembri lõpus – polnud majal ikka veel katus täielikult parandatud, vihmavesi voolas kohati ülemiste elanike koju sisse. Korterid hallitasid, seintelt koorus tapeet.  

Tänaseks on juhtunust möödas pool aastat, kuid mitmed majaelanikud on siiani hädas. 6. detsembril pöördus Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid Tallinna finantsteenistuse poole küsimusega: äkki on linnal võimalik kindlustuseta elanikke rahaga aidata? Palutav summa läheneb 25 000 eurole.

„Põhja-Tallinna valitsus ei pea võimalikuks sellise kahju hüvitamist linnaosa reservfondist, kuna seal puuduvad finantsvahendid,“ ütles Kaljulaid Talllinna finantsteenistusele. Ta uuris, et ehk on linnal reservfondist võimalik hätta jäänud Nisu 28 elanikke aidata.

Finantsteenistus vastas 15. detsembril, et kahjuks pole see võimalik. Nende hinnangul ei kuulu eraomandis olevate korterite kahjude hüvitamine linna reservfondist hüvitavate kulutuste koosseisu. 

Pärast õnnetust maksis linn toetust vähekindlustatud peredele – seitsmele perele ühtekokku 3150 eurot. Põhja-Talinna valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Mart-Peeter Erss ütles septembris, et linn ei saa asendada eraomandi kindlustust isegi siis, kui kahju on tekkinud erakordsetel asjaoludel. 

„Kui linn hakkaks iga õnnetuse korral hüvitama inimestele nende vara, siis ilmselgelt kaoks ka vajadus ennast õnnetusjuhtumite vastu kindlustada. Linn tagab eluaseme inimestele, kellel seda ei ole, ja muude elementaarsete vajaduste rahuldamise,“ selgitas Erss sügisel.