Eesti uudised

Marko Mihkelson ÜRO resolutsioonist: ennekõike võivad kannatada Araabia riigid (5)

Marvel Riik, 22. detsember 2017 13:43
MARKO MIHKELSON.Foto: Robin Roots
Neljapäeval toimus ÜRO peaassamblees erakorraline istung, kus hääletati resolutsiooni üle, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Eesti hääletas küll resolutsiooni poolt, ent riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson sõnul sel erilisi tagajärgi pole. „Kui üldse sellel ähvardusel mingisugunegi siht oli, siis ennekõike Araabia riikide suunas,“ rääkis Mihkelson usutluses Kuku raadiole

ÜRO peaassamblee erakorralisel istungil neljapäeval toimus hääletus, millega sooviti eitada Ameerika Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

Samal teemal

Resolutsioon võeti 128 häälega, sealhulgas Eesti, vastu. Resolutsioonile oli vastu 9 riiki, 35 jäi erapooletuks ning 21 ei võtnud hääletusest osa.

„Mõned riigid arvasid tõepoolest, et parem on oma seisukohta mitte avaldada, nagu näiteks Ukraina,“ selgitas Mihkelson hääletuse väiksemaid numbreid. Riigikogu väliskomisjoni esimehe sõnul ei soovinud riigid enda seisukohti avaldada seetõttu, et vahetult enne hääletus olid Ühendriigid andnud teada, et jälgivad väga tähelepanelikult hääletust, andes justkui mõista, et hääletusest võiks sõltuda Washingtoni poliitiline või rahaline toetus. „See on üpris unikaalne ähvardus, mida Ühendriigid tegid,“ märkis Mihkelson.

Kuigi ka Eesti oli üks neist Euroopa Liidu liikmesriikidest, kes hääletas resolutsiooni poolt, ei näe Mihkelson, et see tooks kaasa mingisuguseid tagajärgi, küll aga võib see tähendada suhtumise muutumist Araabia riikidesse, kes saavad Ühendriikidelt suurt abi, nii sõjalist kui ka majanduslikku. „Kuskohas võib Washingtonil olla täiendavaid küsimusi, või vähemalt võidakse teatud määral mõelda sellele, on ennekõike Araabia riigid: kas valitsuse [Ühendriikide] poolt eraldatav abi on liikumas mõistlikus suunas.“

Ühe näitena tõi Mihkelson välja Egiptuse, kes saab Ühendriikidelt kõige suuremat abi üldse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee