Eesti uudised

Välisminister Sven Mikser: „Ameerika Ühendriigid on ja jäävad Eesti olulisimaks liitlaseks.“ (84)

Geidi Raud, 22. detsember 2017 13:16
Sven MikserFoto: Robin Roots
Välisminister Sven Mikser selgitab, et ta lähtus neljapäevasel hääletusel ÜRO Peaassambleel Eesti pikaajalisest seisukohast Lähis-Ida rahuprotsessi küsimuses, milleks on toetus kahe riigi lahendusele.

„Olen veendunud, et selle lahenduseni jõudmine on võimalik üksnes kahepoolsete läbirääkimiste teel Iisraeli ja palestiinlaste vahel. Kõik lõppstaatuse küsimused, sealhulgas Jeruusalemma küsimus, tuleb lahendada nende läbirääkimiste käigus. Sellest arusaamast lähtudes langetasime eile New Yorgis oma hääletusotsuse sarnaselt veel 21 Euroopa Liidu (EL-i) partneriga. Pean kahetsusväärseks, et mõned EL-i liikmed otsustasid selle hääletusel jääda erapooletuks, kuid tunnustan seda kui nende riikide suveräänset õigust.“

Samal teemal

Mikser lisab, et Ameerika Ühendriikidel on nii praegu kui tulevikus täita liidriroll globaalse julgeoleku tagamisel, sealhulgas Lähis-Ida rahuprotsessi toetamisel. „Pean erakordselt oluliseks, et Euroopa Liit taotleks olulistes ja tundlikes maailmapoliitika küsimustes nii sisemist konsensust kui ka üksmeelt transatlantiliste liitlastega. Sama oluline on see, et Ameerika Ühendriigid otsiksid enne oluliste julgeolekuotsuste langetamist ühist arusaama oma Euroopa liitlastegam," selgitab ta.

"Ameerika Ühendriigid on ja jäävad Eesti olulisimaks liitlaseks," kinnitab välisminister. "Samuti jäävad Eesti, aga ka meiega sarnaselt hääletanud Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, samuti Põhjamaad, Leedu ja teised EL liikmesriigid USA jaoks kindlaimateks julgeolekupartneriteks. Seda lähedast liitlassuhet ei murra ega muuda need üksikud juhtumid, mil me suveräänse riigina jääme oma Ameerika liitlastega eriarvamusele.“

Neljapäeval hääletati ÜRO peaassamblee erakorralisel istungil resolutsiooni üle, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma. Eesti hääletas sarnaselt mitmete Euroopa riikidega resolutsiooni poolt. Resolutsioon kiideti heaks häältega 128-9.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee