Eesti uudised

Bahovski: „Mina ei teeks Eesti otsusest Ühendriike mitte toetada suurt draamat.“  (16)

Geidi Raud, 22. detsember 2017 13:06
Foto: Teet Malsroos
Ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski ütleb, et tema ei teeks Eesti otsusest USA-t mitte toetada suurt draamat. „Esiteks pole see mingi elu ja surma küsimus nagu Iraagi sõda 2003. aastal, st USA otsus viia saatkond Jeruusalemma muidugi halvendab rahu väljavaateid seal, kuid põhimõtteliselt on piirkonnas rahu saavutamiseks olulisemaid küsimusi."

Ta hindab, et suures plaanis midagi ei muutu. Seega pole oluline ka see hääletus,“ sõnab ta.

Samal teemal

„Siin ei ole põhimõtteliselt ka midagi uut – USA on olnud pidevalt pigem Iisraeli kui Palestiina poolt ja on rida riike, mis on tunnustanud ka Palestiina riiki, kuid millel on head suhted USAga. Näiteks Tšehhi, Slovakkia ja Ungari (aastast 1988 küll, seega veel Tšehhoslovakkiana) – kõik on võetud NATOsse ja midagi ei ole juhtunud,“ lisab Bahovski, et ta ei usu väga mingitesse hirmsatesse sanktsioonidesse USA poolt.

„Teiseks soovib Eesti saada ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks ja pole seega just väga mõttekas hääletada enamiku ÜRO liikmete tahte vastu. Julgeolekunõukogu liikmena peab Eesti hea seisma ka ÜRO kui organisatsiooni tugevuse eest ja pakkuma lahendusi, mitte vastanduma. USA poolt olles oleks Eesti seda teinud,“ nendib ta.

Kolmanda punktina toob ta välja asjaolu, et Eesti on Euroopa Liidu (EL-i) eesistujamaa ja peab seega samamoodi seisma hea EL-i ühtsuse eest. „Eesti huvides on olnud alati ka ELi ühine välis- ja julgeolekupoliitika, seda peamiselt suhetes Venemaaga. EL kinnitas taas sanktsioonid Venemaa vastu – ei tundu väga nutikas asuda ÜROs seda ELi ühtsust ise lõhkuma, mis siis, et mõni ELi riik jäi erapooletuks.

Neljapäeval hääletati ÜRO peaassamblee erakorralisel istungil resolutsiooni üle, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma. Eesti hääletas sarnaselt mitmete Euroopa riikidega resolutsiooni poolt. Resolutsioon kiideti heaks häältega 128-9.

Samal teemal

22.12.2017
Helir-Valdor Seeder: Eestil ei ole mõistlik hääletada oma suurima liitlase vastu
22.12.2017
Välisminister Sven Mikser: „Ameerika Ühendriigid on ja jäävad Eesti olulisimaks liitlaseks.“
22.12.2017
Paet USA vastu hääletamisest: Eesti paigutas end samasse ritta Põhja-Korea ja Iraaniga
22.12.2017
Trumpi vastu hääletas Jeruusalemma küsimuses 128 riiki