Sisuturundus

Ole iseenda peremees – kuidas kujundada täiuslikku kodukontorit? 

Kaup24, 22. detsember 2017, 11:12
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kodus töötamine võib paljudele atraktiivsena näida, kuna sel juhul jääb ära ummikutes seismine, bensiinikulu, ühistranspordi ootamine või väljas lõunatamise vajadus. Lisaks on lõunasel ajal võimalik teha näiteks koduseid majapidamistöid. Teisalt on kontoris vähem segavaid faktoreid nagu lemmikloomad, teler või laokil mänguasjad. Seetõttu on kodus teinekord väga raske leida kohta, kus rahulikult süveneda, end muust maailmast välja lülitada ja tööle keskenduda. Loomulikult oleneb see suuresti ka inimese iseloomust ja võimekusest ennast ise distsiplineerida.

Kontori kodustesse tingimustesse loomine ning kontoritarvete paigutamine nõuab eraldi paiknevat tööala, mis oleks ülejäänud majast võimalikult eraldatud. Ideaalne oleks eraldi tuba, kuid hea on ka näiteks kapi või riiulitega endale väike nurgake organiseerida. Kui oled ideaalse nurga leidnud või kujundanud, siis tasub meeles pidada mõnda olulist nippi, mida kontori kujundamisel silmas pidada.

Me kõik teame, et töö efektiivsus ja tõhusus on otseselt sõltuvad töövahenditest ja töötegemise kohast. Kvaliteetsed arvutid, printerid, skannerid, hea internetiühendus ja mugav töölaud tagavad ka tunduvalt efektiivsema töötulemuse. Kuid paljudel töövahenditel on ka omad miinused – arvuti ja printeri juhtmed koguvad tolmu ning võtavad omajagu palju ruumi. Selliseid probleeme on lihtne vältida, soetades näiteks seadme, mis on ühtaegu nii printer kui skänner. Või kui prindid väga harva, siis on hea mõte kasutada mõnda lähimat printimisteenust. Ka interneti-modemile võib leida lisaks kirjutuslauale tunduvalt mõnusama asukoha, kus see nii väga silma ei hakka.

Hoia oma töövahendid ühes kohas ning käeulatuses. Kindlasti ei tasuks töövahendeid ühest toast teise tassida, sest nii kaob tasakaal puhke- ja tööruumide vahel ning töötegemine kujuneb keerulisemaks. Püüa alati tööd teha selleks ette nähtud ruumis, elu- ja söögituba olgu pigem lõõgastumiseks.

Hea valgustus ääretult oluline

Puudulik valgustus tekitab ebamugavust, laiskust ning võib rikkuda silmanägemist. Kõige parem oleks, kui töölaud paikneks akna all, mille kaudu pääseb ruumi loomulikku valgust. Lisaks tuleb endale kindlasti muretseda ka kvaliteetsed valgustid. Valgustatud peaks olema tööpind, dokumendid ja sagedasti kasutatavad töövahendid. Laelamp ei ole kindlasti piisav, valgustamaks efektiivselt kogu tööpinda. Kaup24.ee e-poes on saadaval muuhulgas LED-lampe, mis on äärmiselt tõhusad ning energiasäästlikud. Lisaks on kaup24.ee e-poes lai valik laua- ja kontorilampe igale maitsele. Valgusti võiks olla võimalikult helekollase valgusega, mis sarnaneks loomulikule valgusallikale. Valge valgus seevastu on ebaloomulik ning mõjub silmale väsitavalt.

Ergonoomiline mööbel loob mugavad töötingimused

Töötada vale kõrgusega ebamugaval kontoritoolil on stressi tekitav ning põhjustab lisaks ka seljavalusid, migreeni, nägemise halvenemist ja tööga rahulolematust. Seetõttu peab kogu kontorimööbel olema mugav ja kvaliteetne. Enne laua või tooli valimist tuleks neid kaupluses eelnevalt proovida – istu ja muuda oma asendit nii nagu harilikult töölaua taga. Mööblit e-poest ostes tuleb teha väike kodutöö – uuri, kas tool on kindlasti reguleeritav, kas on võimalik muuta selja- ja kätetoe asendit jms. Muide, ergonoomilised peaks lisaks mööblile olema ka hiir ja klaviatuur, nii ei väsi randmed ära. Ergonoomilised töövahendid ei loo pelgalt suurepärast heaolutunnet, vaid neil on positiivne mõju ka meie tervisele.

Peamised vead kodukontori kujundamisel

  1. Paljud soovivad kontoriruumi paigutada teleri, et lõunapausil seriaale ja saateid vaadata. See on aga äärmiselt vale otsus. Teler häirib töötegemist suuresti. Kontor peab olema eelkõige töötegemise koht, seetõttu ei tohiks seal olla ruumi telerile ega teistele segavatele faktoritele.
  2. Kontoris puudub kord. Kui Sul puudub koht, kus dokumente ja olulisi pabereid hoida ning kogu Su töölaud on mattunud erinevate paberite alla, siis on ka keskendumine tööle üsna raske. Sel juhul tasub kindlasti mõelda riiulile, kus kõiki olulisi pabereid hoida. Korrastamata töölaud tuleks võimalikult kiiresti likvideerida.
  3. Kontoris on vanad ja aeglased seadmed. Aeglane printer ja arvuti raiskavad tohutult aega, mistõttu tasub need võimalusel kindlasti uute vastu vahetada.
  4. Valesti paigutatud mööbel. Kontoris võiks asetseda kõik käe-jala juures, kuid seejuures peaks olema piisavalt ruumi liikumiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee