Urmas PaetFoto: Arno Saar
Geidi Raud 22. detsember 2017 11:15
Neljapäeval hääletati ÜRO peaassamblee erakorralisel istungil resolutsiooni üle, milles soovitati eirata Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma. Eesti hääletas sarnaselt mitmete Euroopa riikidega resolutsiooni poolt. 

Kas Eesti oleks pidanud järgima meie lähiriikide taktikat ja hääletusel erapooletuks jääma, et vältida pingeid USA-ga? Erapooletuks jäid nii Läti, Poola, Ungari kui Tšehhi.

Endine välisminister ja praegune europarlamendi liige Urmas Paet on seisukohal, et selles väga tundlikus küsimuses oleks Eestil olnud targem olla erapooletu – nii nagu see senistel selleteemalistel hääletustel on olnud.

„Ja see olnuks igati tasakaalukas positsioon ka pikemas vaates. Praegu aga sättisime end püüdlikult USA hukkamõistjate leeri ning toetasime Jeemeni ja Türgi algatatud resolutsiooni. Selline hääletuspositsioon oli viga. Nüüd paigutas Eesti end selle resolutsiooni toetamisega samasse ritta muuhulgas näiteks Põhja-Korea, Iraani, Süüria, Kuuba, Sudaani, Liibüa, Saudi Araabia, Venemaa, Hiina ja Valgevenega, kes kõik suurima heameelega üritavad USAt hukka mõista,“ loetleb ta.

Paet avaldab siiski lootust, et otsest suuremat mõju Eesti-USA suhetele sellest ei tulene. „Küll aga see hääletus neid suhteid ka ei tugevda. Paraku ka Euroopa Liidu ja USA suhted selle hääletuse tulemusel lihtsamaks ei lähe,“ sõnab ta.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump on hoiatanud, et ta vaatab seda hääletust kotkapilguga. „Kõik need riigid, kes võtavad vastu meie raha ja hääletavad julgeolekunõukogus meie vastu või kavatsevad hääletada assambleel meie vastu – ise võttes meilt sadu miljoneid või isegi miljardeid dollareid ja hääletavad siiski meie vastu. Me jälgime neid vastuhääli. Hääletagu vastu, meile ongi see suur kokkuhoid, meid see ei huvita,“ sõnas Donald Trump.

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley saatis igale liikmesriigile ka kirja, milles teatas, et Trump ja USA võtavad seda hääletust isiklikult. „Me jätame meelde iga hääle selles küsimuses."

Vaatamata USA ähvardustele kiideti resolutsioon siiski häältega 128-9 heaks. USA administratsioon ei ole veel langetanud otsuseid välisabi vähendamisest riikidele, mis hääletasid ÜRO peaassambleel Washingtoni sammu vastu tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, ütles välisministeeriumi kõneisik neljapäeval.

Samal teemal

Kommentaarid  (306)

Armastan lömitada vägevate ees 3. juuni 2018 02:59
Eesti paigutas end samasse ritta Põhja-Korea ja Iraaniga - ütles endine eeskujulik pioneer Urmas Paet.
Sotsialist Mikseri hääletamine Eesti suurima 23. detsember 2017 06:39
liitlase ja maailma suurima demokraatliku riigi vastu näitab ilmekalt et on vaid ajaküsimus millal Euroopa sotsialism areneb taaskord fasismiks koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega muuhulgas Eestile ja eestlastele.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS