Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. detsember 2017 10:06
Hoolimata sellest, et USA saadik ÜROs teiste riikide suunas teravaid hoiatusi pildus, hääletasid 128 riiki resolutsiooni poolt (ehk Trumpi vastu), vahendab CNN. Üheksa riiki hääletasid otsuse vastu, 35 jäid erapooletuks. 

USA president Donald Trump kuulutas Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks 6. detsembril. Et palestiinlased peavad Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks ning kuna selline hell teema on ootuspäraselt üles kruvinud kõvasti pingeid, hääletas ÜRO neljapäevasel istungil resolutsiooni poolt, mis mõistab Trumpi otsuse kehtetuks.

Hääletusele eelnes Ameerika presidendi vihahoog, milles ta teatas, et jätab tema vastu hääletanud riigi toetustest ilma. Presidendi mõtteid kordas vahetult enne hääletust ka riigi saadik ÜROs, Nikki Haley.

„Seda Ameerika inimesed tahtsid ja see oli õige tegu,“ ütles Haley. „See hääletus muudab seda, kuidas ameeriklased ÜROd näevad. Ja see hääletus, seda me juba ei unusta.“

Trump rääkis ÜROst kolmapäeval: „Küll me neid hääli veel vaatame. Las hääletavad meie vastu, me säästame selle pealt kõvasti raha. Meid ei huvita.“

Resolutsiooni vastu hääletasid lisaks USAle ja Iisraelile peamiselt vaid üksikud väikeriigid: Mikroneesia, Nauru, Togo ja Tonga, Palau, Marshalli saared, Guatemala ja Honduras. 35 erapooletuks jäänu hulgas olid Kanada, Austraalia, Mehhiko, Tšehhi, Poola, Ungari, Horvaatia ja Lõuna-Sudaan. 21 riigi saadikud välja ei ilmunudki. Kõik need riigid said Nikki Haleylt ka kutse jaanuaris toimuvale „USA sõprade“ pidulikule banketile.

Eesti hääletas Trumpi vastu.