Maailm

Trump: „Meid ei huvita!“

Trumpi vastu hääletas Jeruusalemma küsimuses 128 riiki (54)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. detsember 2017 10:06
Foto: AFP / Scanpix
Hoolimata sellest, et USA saadik ÜROs teiste riikide suunas teravaid hoiatusi pildus, hääletasid 128 riiki resolutsiooni poolt (ehk Trumpi vastu), vahendab CNN. Üheksa riiki hääletasid otsuse vastu, 35 jäid erapooletuks. 

USA president Donald Trump kuulutas Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks 6. detsembril. Et palestiinlased peavad Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks ning kuna selline hell teema on ootuspäraselt üles kruvinud kõvasti pingeid, hääletas ÜRO neljapäevasel istungil resolutsiooni poolt, mis mõistab Trumpi otsuse kehtetuks.

Hääletusele eelnes Ameerika presidendi vihahoog, milles ta teatas, et jätab tema vastu hääletanud riigi toetustest ilma. Presidendi mõtteid kordas vahetult enne hääletust ka riigi saadik ÜROs, Nikki Haley.

Samal teemal

„Seda Ameerika inimesed tahtsid ja see oli õige tegu,“ ütles Haley. „See hääletus muudab seda, kuidas ameeriklased ÜROd näevad. Ja see hääletus, seda me juba ei unusta.“

Trump rääkis ÜROst kolmapäeval: „Küll me neid hääli veel vaatame. Las hääletavad meie vastu, me säästame selle pealt kõvasti raha. Meid ei huvita.“

Resolutsiooni vastu hääletasid lisaks USAle ja Iisraelile peamiselt vaid üksikud väikeriigid: Mikroneesia, Nauru, Togo ja Tonga, Palau, Marshalli saared, Guatemala ja Honduras. 35 erapooletuks jäänu hulgas olid Kanada, Austraalia, Mehhiko, Tšehhi, Poola, Ungari, Horvaatia ja Lõuna-Sudaan. 21 riigi saadikud välja ei ilmunudki. Kõik need riigid said Nikki Haleylt ka kutse jaanuaris toimuvale „USA sõprade“ pidulikule banketile.

Eesti hääletas Trumpi vastu.

Samal teemal

09.09.2018
USA saadik ÜROs astus ootamatult tagasi
03.08.2018
USA peatas ÜRO heategevusameti toetamise, kuna see abistab palestiinlasi
14.04.2018
Jeruusalemmas avatakse USA saatkond
06.02.2018
Trumpi osalemine USA saatkonna avamisel Jeruusalemmas on küsimärgi all