Repliik

Repliik | Mailis Reps usuõpetusest: noortele tuleb anda võimalus laiemale silmaringile (54)

Mailis Reps, haridus- ja teadusminister, 21. detsember 2017, 18:14
Mailis RepsFoto: Alar Truu
Õhtulehes ilmunud seisukohas küsis ajakirjanik Arvo Uustalu, kas tõesti tuleks Eesti talupoegadel minna jälle tagasi ülemöödunud sajandisse ning hakata matemaatika ja inglise keele asemel õppima usuõpetust? Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi repliik:

Väljakuulutatud jõulurahu ja peatselt saabuvate jõulude valguses on arutelu religiooniõpetuse üle enam kui kohane. Ei saa küll nõustuda, et südametunnistusevabadusest ja teistest vabadustest, mis meil Eestis kui demokraatlikus riigis kehtivad, saab rääkida kui prügikasti kuuluvast.

Samal teemal

Meie põhiseaduse paragrahv 40 toob välja, et igaühel on südametunnistuse-, usu- ja mõttevabadus. Just seesama paragrahv ei lubagi haridusministeeriumil kehtestada koolides kohustuslikku ühe konfessioonipõhist usuõpetust. Seda võivad õppida nende perekondade lapsed, kes seda soovivad käia just kristlikes koolides või pühapäevakoolis.

Samuti on aina paremad suhted kohaliku kiriku ja kooli vahel, kus koostöö hõlmab nii koolis toimuvat õppetööd kui kooride ja ansamblite harivat huvitegevust.

Hoopis teine küsimus on aga meie üldhariduskoolide õppekavas oleva valikainega “Religioonide õpetus“,  mis annab ülevaate erinevatest maailma usunditest. Religiooniõpetust ei õpetata muinasjuttudena Jeesusest, Muhamedist ja Buddhast. Iga religioon kannab oma eetikat.  

Haritud inimene teab, et paljudes maades kujundab religioon kogu rahva eluviisi ja iga riigi või kogukonna otsust elada oma väärtuspõhimõtete alusel saab külaline vaid respekteerida. Oleks kindlasti parem, kui teaksime rohkem tänapäevasest maailmast. Meie noortel on õigus mõista uudistes kajastatavat palju sügavamalt kui pealkirjad peegeldavad. Noortele tuleb anda võimalus laiemale silmaringile.

Meie õpilaste kultuuripilt kujuneb paljude ainete koosmõjus, meil ei eristata põhiaineid nagu mõnes teises riigis. Eesti koolis on kõik õppeained olulised – alustades emakeelest ja valikainetega lõpetades. Matemaatikast ja inglise keelest üksi ammu enam ei piisa.

Ajakirjaniku murele saan kindlalt vastata – meie õpilased õpivad endiselt ka kirjandust ja loevad raamatuid. Gümnaasiumis ka „Fausti“. Noorte võimekust maailma mõtestada laiemalt ning uut ja huvitavat haarata ei saa alahinnata. Kindlasti soovitakse laiemalt lahti mõtestada ka palju teisi küsimusi, millele meie euroopalikud väärtused tuginevad.

Raamatute raamatust ehk Piiblist ei maksa meelelahutuslikke tekste otsida ja „Ülemlaulu“ mõistmine pole ehk tõesti kõigile kohe jõukohane. Võib-olla tasuks läheneval jõuluajal kuulata, kuidas meie RUJA esitab „Ülemlaulu“ (sõnad Viivi Luik, viis Rein Rannap) ja leppida sellega, et inimestena oleme ja jäämegi erinevateks koos oma seisukohtadega ühes või teises küsimuses. Soovin vaid, et austaksime erinevaid seisukohti, kuid ei ignoreeriks fakte ja teisi üldkehtivaid tõsiasju.

Rõõmsat jõuluaega kõigile!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee