Eesti uudised

Täiendatud!

Peapiiskop Viilma nõuab valitsuselt 7 miljonit okupatsioonikahjudeks (197)

Toimetas Denes Kattago, 21. detsember 2017, 13:06
EELK peapiiskop Urmas ViilmaFoto: Teet Malsroos
Eesti Evangeelne Luterik Kirik (EELK) palub Vabariigi Valitsusel eraldada sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks 6 753 000 eurot.

Sellest kaks miljonit läheks Tallinna Toomkiriku restaureerimiseks ja 1,2 miljonit Mustamäe ja teiste sakraalhoonete ehitamiseks ja renoveerimiseks. Ülejäänud pea 3,6 miljonit eurot läheks oikumeenia, haridus-, diakoonia-, laste-, noorte- ja misjonitööga ning muu ühiskonda suunatud tegevusega seotud põhikirjaliste ülesannete täitmiseks ning investeeringuteks, kirjutas Ärileht.

Urmas Viilma sõnul sundvõõrandas nõukogude võim kirikult ja kogudustelt kõik sakraalehitised, samuti muu põhikirjaliste ülesannete täitmise ning iseseisva majandusliku toimetulekuga seotud kinnisvara, samuti põllu- ja metsamaad.  

EELK pöördumine on seotud eelmise nädala valitsuse istungi päevakorrapunktiga omandireformist, sest riigihalduse minister Jaak Aab esitas eelnõu, mille kohaselt muudetakse omandireformi reservfondist raha eraldamise ja kasutamise korda.

Samal teemal

EELK pikem kommentaar

Selle taotluse esitamise aluseks oli eelmisel nädalal Vabariigi Valitsuse istungil tehtud otsus muuta Vabariigi Valitsuse 27. augusti 1996. määrust nr 221 “Vabariigi Valitsuse omandireformi reservfondist eraldamise ja kasutamise korra kinnitamine“.  

Määruse täiendamise vajadust põhjendas eelnõue esitaja seletuskirjas järgmiselt: “Omandireformi reservfondi laekunud raha kasutamist reguleeriv valitsuse määrus ei näe praegu ette reservfondi vahendite kasutamist kulude katmiseks omanikele tagastatud ehitismälestiste või sakraalehitiste korrashoiuks, säilitamiseks või taastamiseks. Kehtivat määrust täiendatakse, nii et erastamisest laekuvat raha oleks võimalik kasutada ka eelnimetatud otstarvetel. Ettepanekut toetavad ka Eesti peamiste usuühenduste – Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Eesti Apostlik-Õigeusukiriku taotlused saada riigilt täiendavat toetust tagastatud pühakodade säilitamiseks ja taastamiseks.”

Eesti Vabariik on kogu omandireformi perioodi jooksul keskendunud sõja, okupatsiooni ja repressioonidega põhjustatud kahju hüvitamisele nii eraisikutele kui kogudustele, tehes seda varasid tagastades ja EVP-de kaudu kompenseerides. Riigi head tahet ka kirikute suhtes väljendab Vabariigi Valitsuse eelmise nädala otsus.

EELK on määruse muudatuse eest tänulik, sest see loob võimaluse reservfondist raha taotleda ja valitsuse positiivse otsuse korral lõpetada aastakümneid kestnud omandivaidlused. Kokkuleppele jõudmine võimaldab astuda Eesti Vabariigi 100. juubeliaastasse lepitatult ja rõõmsa südamega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee