Eesti uudised

Liinile tulevad trammid Jaan ning Julius (8)

Toimetas Denes Kattago, 21. detsember 2017 12:37
Tramm JuliusFoto: TLT
22. detsembril kell 12.00 esitleb Tallinna linnatranspordi AS (TLT) Kadriorus retrotramme Jaan ja Julius, mis on saanud oma nimed Tallinna linnapea ja Tartu rahu arhitekti Jaan Poska ning Vabadussõja sangari Julius Kuperjanovi auks.

TLT  juhatuse esimees Enno Tamm ütles, et tähistamaks väärikalt Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, otsustasid ettevõtte nõukogu ja juhatus anda retrotrammidele esimese iseseisvusaja väärikate poliitikute ning ühiskonnategelaste nimed. Oktoobris tuli esimesena Kadrioru liinile riigitegelase Konstantin Pätsi nime kandev tramm Konstantin. 

Samal teemal

Lisaks nimedele trammi küljel, asuvad salongides Jaan Poska ja Julius Kuperjanovi elu lühitutvustusega infokleebised, mille on kujundanud kunstnik Karel Korp. AS Ühinenud Depood garanteerib, et trammid läbivad plaaniliste tehnohooldustega vähemalt 500 000 kilomeetrit.

Kadriorgu läbivale 3. liinile ajaloolise välimusega retrotrammide toomine on osa Tallinna tramminduse uuendamise ja renoveerimise kavast. Täielikult on uuendatud 3. ja 4. liini rööbastee ning Kopli suunaline trammitee, avatud trammiliiklus lennujaama ning kasutusele võetud 20 CAF Urbos trammi.

Nimelise trammi saavad veel Johan Laidoner, Jüri Vilms ja Ernst Jaakson. Retrotrammide projekteerimise ja ehituse maksumus on 4 452 000 eurot.

Kuperjanovist ja Poskast

Jaan Poska (1866–1920) oli Tallinna linnapea, Eesti Vabariigi välis- ning kohtuminister ja esimene eestlasest Tallinna linnavolikogu esimees. 1919. aastal sai Poska Nõukogude Venemaaga peetavate rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juhiks. Tema teeneks loetakse läbirääkimistel Eestile soodsa lõpplahenduse saavutamist Tartu rahu näol, mis kindlustas omariikluse järgnevaks 20 aastaks. Tartu rahu oli ka iseseisvuse taastamise alusdokumendiks läinud sajandi lõpuaastail.

Vabadussõja kangelane Julius Kuperjanov sündis 11. oktoobril 1894 Pihkvamaal. 1915–1917 võitles ta I maailmasõjas, teenides vapruse eest mitmeid sõjalisi teenetemärke. Haavatasaamise järel asus Kuperjanov Tartumaa kaitseliidu juhiks. Vabadussõja algul taganes ta viimase üksuse eesotsas Käreverre, seejärel Puurmani mõisa, kus moodustas partisanide salga. Salk tegutses bolševike tagalas ning vabastas soomusrongidega ühiselt rünnates 14.01.1919 Tartu linna. Seal täiendas Kuperjanov oma pataljoni ja liikus edasi Valga suunas. Linna vabastamisel toimunud Paju lahingus 31.01.1919 sai leitnant Julius Kuperjanov raskelt haavata ning suri mõned päevad hiljem.

Täna tegutseb kaitseväe koosseisus Kuperjanovi jalaväepataljon, mille esindajad trammi teelesaatmisel samuti osalevad.

Samal teemal

27.02.2018
FOTOD | Eesti kuulsaima diplomaadi nimega retrotramm Ernst saadeti liinile
11.10.2017
VABADUSSÕJA VÄHEMTUNTUD SÜNDMUSTEST: Eesti punaküttide meelemuutus mais 1919
12.09.2017
Retrotramm nimega Konstantin
11.09.2017
FOTOUUDIS | Tulevased veeblid ja ajateenijad ühisõppusel