Carles PuigdemontFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 21. detsember 2017 14:06
Kataloonias toimuvad täna erakorralised parlamendivalimised. Heitlust, kus vastakuti on iseseisvust pooldavad ja iseseisvuse vastased parteid, jälgib kogu maailm.

BBC kirjutab, et valimistulemusi on raske ennustada, kuna tõenäoliselt saavad need olema väga tasavägised. Tõenäosus, et valimiste tulemus - kumb nägemus valijatele ka korda peaks minema - Kataloonia praegust poliitilist kriisi leevendaks, on väike.

Valimisjaoskonnad avati kohaliku aja järgi kell 9 hommikul ja suletakse õhtul kell 20.00. Erakorralised valimised kuulutas välja Hispaania keskvalitsus.

Belgias eksiilis viibiv Kataloonia president Carles Puigdemont saatis katalaanidele Twitteri vahendusel sõnumi: „Täna näitame me alistumatu rahva jõudu. Juhatagu meid igavesti [1. oktoobri iseseisvusreferendumi] vaim.“ Samas lisab ta: „See ei ole tavaline päev ega ka normaalse demokraatia päev.“

Puigdemont ise Belgias viibides oma häält anda ei saa. Ennustuste kohaselt saavutab presidendi valimisliit „Üheskoos Kataloonia eest“ (mis koosneb peamiselt Kataloonia Demokraatliku Partei liikmetest ja üksikutest sõltumatutest kandidaatidest) kolmanda koha.

Hetkel viibib kolmteist mässus süüdistatud Kataloonia iseseisvuspoliitikut kas eksiilis, vangistuses või pideva järelvalve all.

Värvikas kodanik valimisjaoskonnas. Foto: Reuters / Scanpix