(Robin Roots)

Ajal, kui saab järjest selgemaks, et Venemaa sõjaväeõppuste „Zapad“ tegelik eesmärk oli harjutada Balti riikide kiiret hõivamist, ostavad nii riigi-, Tallinna kui ka eraettevõtted eetriaega meil nähtavalt Venemaa telekanalilt PBK. Ostude ametlik eesmärk on küll siinse venekeelse elanikkonna teavitamine, kuid lõpptulemus oleneb kulinaaria rusikareegli järgi soustist, millega teavitustööd serveerida.

Toda Läti sissekirjutusega Venemaa telekanalit pole liigses Eesti asja ajamises mõtet kahtlustada, nagu on ilmnenud eetrimaterjalide sisuanalüüsist. Olukorra skisofreenilisus väljendubki selles, et Venemaa sõjaliste harjutuste kõrval opereerib too avalikku arvamust ja meelsust kujundav telekanal vähemalt osaliselt meie rahakoti peal. Mida siis teha, et Eesti ei peaks oma raha eest ülal Venemaa propagandakanalit? 

Vastus on lihtne – tuleb lõpetada neile riigi raha maksmine, ükskõik, mis nime all ja ettekäändel seda on tehtud: Tallinna linnateabe edastamine, päästeameti tuleohutuskampaaniad või isegi EV100 juubelist teavitamine. Eraettevõtjate käitumine jääb nende äriliste ja eetiliste valikute pärusmaaks. Keegi ei keela ühelgi väliskanalil omal initsiatiivil ning oma kulu ja kirjadega spetsiaalselt Eestile sunnatud uudiseid toota. Meie riigiasutuste koostöö ja info jagamine selliste kanalitega oleks samadel alustel nagu kõigi teistegagi.       

Senine on tähendanud hääletut alistumist Vene meediaruumi ees. Presidentki ütles äsja, et säärane käitumine annab tunnistust sellest, et me ei suuda oma kanalite kaudu oma inimesteni jõuda. Ja seda 25 aastat pärast taasiseseisvumist! Nentida, et kanalivalikul pole tähtis, mis värvi kass on, peaasi, et ta hiiri püüaks, oleks poliitiliselt lühinägelik. Ning riigipeal on tuline õigus, kui kas või vaadata venekeelseks teavituseks loodud telekanali ETV+ vaadatavust – 0,7 protsenti sihtrühma telerivaatamise koguajast PBK 5,2 protsendi vastu sel suvel. Kui Venemaa kanalilt eetriaja ostmisele kulutatud raha oleks kõigi nende aastate vältel suunatud meie oma kanalitele, võiks pilt olla sootuks teine. 

Teema tõstatanud Raul Rebase kombel tuleb küsida, kuidas kavatseb Eesti teha venekeelse elanikkonna seas teavitustööd pronksiööga sarnastes olukordades, kui oleme harjutanud meie venelased Eesti uudiseid jälgima Venemaa kanalilt, kuid kriitilises olukorras too kanal meie ostetud materjali enam eetrisse ei kavatsegi lasta?  

Jaga artiklit

27 kommentaari

A
Ats  /   01:23, 3. jaan 2018
Tuleb lõpetada Venemaa narrimine ja raha raiskamine relvastumiseks. Võib osta palju tahad, aga tolku pole.
E
ei vaata enam  /   10:13, 22. dets 2017
eesti kanaleid,taevast paistab tasuta üle 1000e kanali

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis