Eesti uudised

Tallinn plaanib Georg Otsale mälestusmärki (33)

Toimetas Denes Kattago, 20. detsember 2017, 12:04
Georg Ots Repro/Mati Hiis
Tallinna linnavalitsus otsustas tänasel istungil esitada linnavolikogule otsuse eelnõu, mille kohaselt rajatakse väljapaistvale Eesti lauljale ja näitlejale Georg Otsale tema 100. sünniaastapäevaks 21. märtsil 2020. aastal mälestusmärk.

Georg Ots õppis pärast Tallinna prantsuse lütseumi lõpetamist 1938. aastal Tondi sõjakoolis ja teenis lühikest aega Eesti merejõududes ning õppis paar aastat ka Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusteaduskonnas. 1944. aastal alustas ta õpinguid Tallinna konservatooriumis Tiit Kuusiku lauluklassis ning alguse sai tema lauljakarjäär. Esimene etteaste ooperisolistina oli väike osa Jevgeni Oneginis 1944. aastal, peatselt sai temast aga Estonia ooperi hinnatuim solist. Estonia laval laulis ta alates 1951. aastast kuni surmani.

Samal teemal

Ta oli erakordse andega, tema repertuaari kuulus üle 500 laulu 20 eri keeles, 30 aasta jooksul tegi ta laval üle seitsmekümne rolli. Teda kutsuti regulaarselt esinema tollase Leningradi ja teistesse tähtsamatesse ooperimajadesse üle endise Nõukogude Liidu, korduvalt ka Moskva suurde teatrisse.

Ots on üks läbi aegade rahvusvaheliselt tuntumaid Eesti muusikuid, lisaks Eestile tundis ja armastas teda kogu tollase Nõukogude Liidu ja ka meie põhjanaabri Soome publik. Ooperiaariate kõrval laulis ta end inimeste südamesse kümnete populaarsete lauludega nagu „Saarema valss“, „Peagi saabun tagasi su juurde“ (R. Valgre) või „Elu, armastan sind“ (E. Kolmanovski) jpt. Mitmete eesti heliloojate looming on laiemalt tuntuks saanud just tänu Georg Otsale. Eesti filmiajalukku kirjutas Georg Ots ennast filmiga „Kolme katku vahel“, mängides selles Tallinna kroonikut ja pastorit Balthasar Russowit.

Ta pälvis mitmeid kõrgetasemelisi aunimetusi ja preemiaid, sh 1960. a NSV Liidu rahvakunstniku aunimetuse. 2014. a pälvis Ots postuumselt Balti tähe autasu. Georg Otsa lese Ilona Otsa palvel võttis autasu XI Balti tähe auhindade tseremoonial vastu maestro Eri Klas.

Georg Ots oli nooruses ka silmapaistev sportlane, tulles vaba- ja teateujumises kahel korral (1939–1940) Eesti meistriks, võitis Eesti meistrivõistlustel lisaks kaks hõbedat ujumises (1939) ja ühe hõbeda veepallis (1938). Parandas kolmel korral Eesti rekordit, sealhulgas kahel korral teateujumises.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev nentis, et 2020. aasta 21. märtsil möödub 100 aastat ühe väljapaistvaima ja armastatuima Eesti laulja ja näitleja, kuid ka suure spordimehe Georg Otsa sünnist. Sama aasta 5. septembril on Georg Otsa 45. surma-aastapäev.

„Võttes arvesse Georg Otsa teeneid nii Eesti Vabariigi kui ka Tallinna linna ees ning selleks, et jäädvustada tema mälestust oleks igati sobiv tema 100. sünniaastapäeva puhul rajada talle mälestusmärk väärikas kohas Tallinnas,“ selgitas Belobrovtsev. „Mälestusmärgi rajamiseks moodustab Tallinna Linnavalitsus ajutise komisjoni, mis korraldab kavandikonkursi ja leiab mälestusmärgile ka sobiva asukoha.“

33 KOMMENTAARI

r
Room 21. detsember 2017, 10:16
Viimane aeg. Küsige soomlase käest, kes on kuulsaim eestlane - Georg Ots. Küsige venelase käest, kes on kuulsaim eestlane - Georg Ots. Meie aga heietame siin, kas on mõtet kuulsaimale eestlasele mälestusmärki paigaldada?!
v
vana ja tark "aga" - le 20. detsember 2017, 15:06
Kuvöös on haigekassa lugu, G.Otsast kuulsamat kultuuriinimest Eestis ,keda pole nii väärikalt, kui ta vajaks, pole mälestatud, aga siiski neid, kes tema kunstist osa saanud ja mäletavad teda, on kindlasti tagumine aeg see teoks teha!
Loe kõiki (33)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee