Bernard LawFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 20. detsember 2017 09:56
Endine Bostoni kardinal Bernard Law suri eile Roomas, vahendab CNN. Mees oli 2000ndate alguses lahvatanud katoliku kiriku pedofiiliaskandaali keskmes, kui üritas teadlikult varjata preestrite tegevust, kes lapsi ära kasutasid.

Law töötas pärast Liberiuse basiilikase preestrina. 2002. aastal loobus ta kardinaliametist Bostoni piiskopkonnas, kui selgus, et tema ja paljud teised peapiiskopkonna ametnikud varjasid pedofiilidest preestrite tegusid.

Loo tõi avalikuks Bostoni ajalehe Globe uuriva ajakirjanduse osakond Spotlight. Uurimus pälvis Pulitzeri preemia ning raputas tõsiselt katoliku kirikut. Law oli teadlik sellest, et preester John Geoghan ahistas ja kasutas ära väikesi poisse, kuid lasi preestril kirikuid vahetada (nii-öelda selleks, et ta ei jääks ühte kohta nii kauaks, et jõuaks kuritegusid teha - või koguduse liikmed sellele jälile saada). Geoghan mõisteti viimaks süüdi 10aastase poisi seksuaalses ründamises.

Ehkki Bernard Law lahkus kardinali ametist, ei järgnenud tema tegudele mingit kriminaalkaristust. Mehe uus karjäär Vatikanis vihastas välja paljud inimesed, eriti väärkohtlemise ohvrid. Siiski oli loost kasu nii palju, et pedofiilidest preestreid hakati paljastama kogu maailmas.

Bostoni pedofiilpreestrite avalikustamise loost ilmus 2016. aastal parima filmi Oscari võitnud „Spotlight“.