Eesti uudised

TRAMMIST JÕHKRALT VÄLJA REBITUD MEES: „Kõige rohkem on mul kahju sellest, et turvamees tõmbas mu jope puruks ja telefon läks katki. Mul niikuinii pole riideid kusagilt võtta, ma olen kodutu."  (139)

Kristjan Väli, 19. detsember 2017 00:00
POLE INGEL: Andres tunnistab, et ta pole teab mis hea inimene, ent turvamees oleks võinud teda trammist välja tõstes inimlikumalt käituda.Foto: Alar Truu
Kodutu Andres, kelle turvatöötaja 23. novembril mööda trammipõrandat õue lohistas, möönab, et ta pole mingi ingel. Mees tunnistab nii oma viinaviga kui ka ebasobivas kohas magama jäämist. Küll aga süüdistab Andres tookordses uinumises halba tervist, mitte kärakat ning igatseb tänini mobiili ja vatijopet, mis välja viskamise ajal katki läksid.

Kohtume Andresega sombuse laupäeva õhtupoolikul Mustamäel Akadeemia teel kodutute öömajas. Kell on saamas kolmveerand üheksa ja mees sätib end parajasti magama. Öömaja aknal särav advendiküünal loob jõulueelset pühademeeleolu.

Andrest ei olnud kerge leida: kolleeg käis teda tulutult otsimas keskturu juures ja Koplis. Ta on igal pool ja samas mitte kusagil. Sarnaselt sadade teiste kodututega, kes Tallinna tänavatel uitavad.

Andres on 55, kuid näeb välja kümme-viisteist aastat vanem. Tema nägu on kodutu eluviisi ja aastatepikkuse joomise tõttu märgatavalt loppis ja punakalt kestendav. Võtame istet öömaja valvelaua kõrval. Seista on Andresel vaevarikas ja õues liikudes vajab ta kargu abi.

POLE INGEL: Andres tunnistab, et ta pole teab mis hea inimene, ent turvamees oleks võinud teda trammist välja tõstes inimlikumalt käituda. Foto: Alar Truu

Insult lõi aju sassi

Andres asetab käed põlvedele. Tema lõhkiste sõrmede vahelt tilgub heledale põrandale verd. Mees üritab piinlikku olukorda saapaninaga varjata.

„Ma mäletan, et jäin magama. Mul on väike nüanss, olen saanud insuldi. Pärast insulti lõi mu aju sassi – ma võin bussis magama jääda. Tänaval ka, ükstaspuha kus... Ja ta lihtsalt viskas mind välja,“ meenutab mees, kelle sõnul ei olnud tol korral bussis uinumise põhjuseks mitte alkohol, vaid kehv tervis. 

Seejuures ei tee Andres saladust, et tal on küljes raske viinaviga. „Vahetevahel satun kainestusmajja või politseisse. Mitte pahanduste, vaid lihtsalt joomiste pärast,“ möönab ta. 

Pealtnägija videost oli näha, et trammist välja viskamise ajal Andres kukkus päris kõvasti. Arstiabi ei vajanud? „Ah, kui palju ma haiget sain. Mul oli insult ja vasak külg halvatud – ei suuda kepita käia. Ma olen selline inimene, et ma ei tunnegi väga enam,“ selgitab Andres.

Andres on varemgi ühissõidukeis tukkuma jäänud, ent säärasesse konflikti pole ta enne sattunud. „On olnud normaalsed turvamehed, kes tulevad ja ütlevad „palun välja“, kui ma jään lõpp-peatuseni magama. Ja ongi kõik.“ 

„Ma pole kõige parem inimene maailmas.“

USS Security turvatöötaja, kes Andrese trammist välja viskas, ei olevat talle väidetavalt öelnud ühtegi sõna. Puruks rebitud jopest ja lõhutud telefonist hoolimata ei soovi aga Andres asjale ametlikku käiku anda. „Politsei tuli rääkima, aga ma keeldusin. Selles suhtes: ma pole ka kõige parem inimene selles maailmas. Arvasin alguses, et võib-olla ma tegin seal midagi halba. Aga niipalju kui mulle on räägitud, ei teinud ma mitte midagi halba. Jäin lihtsalt tukkuma,“ selgitab ta. 

“Ma olen nii palju vangis istunud, et mul lihtsalt südametunnistus ei luba kellegi peale, kurat, kaevata,“ tõstab mees häält. Ühtekokku on ta kinnimajas veetnud pea veerand sajandit. Põhiliselt varguste pärast, kõige pikemalt röövi eest – 12 aastat. See kõik on jätnud ta elule jälje ja tal pole mitte ühtegi lähedast.

„Vend on kusagil, aga kus – ma ei tea. Ta on teise nimega. Ema on surnud, isa on...  Ma ei tea üldse, kuhu tema kadus. Ja pole mul mitte kedagi. Ainuke on poeg, kusagil. Aga ta vist elab Riias. Ei ole aastaid suhelnud,“ räägib Andres.

Kuuldes, et väga paljud asusid juhtunust lugedes teda kaitsma, on Andres veidi üllatunud ega oska esiteks kuidagi reageerida. „Tänan neid,“ poetab ta vaikselt. 

JÕULISELT JA JÕHKRALT: Turvamees lohistas trammist välja seal uinunud kodutu Andrese koos karguga. Foto: Videotõmmis / Erich-Konrad Pihel / Facebook

Turvafirma tunnistas möödapanekut

 USS Security juhatuse liige Raul Parusk kommenteeris novembri lõpul, et kodutu mehe trammist väljatõstmine oleks võinud toimuda teisiti. „Tavaliselt reageerime kahe patrulliga, et isik välja tõsta. Kuna sel korral sai välja minna üks patrull, toimus väljatõstmine kahjuks viisil, mis ilmselgelt ei olnud õige. Me ei saa töötajale etteheiteid teha, aga peaksime üle vaatama oma reeglid, kuidas sellistel juhtudel käitume,“ rääkis Parusk, lisades, et patrull peab tegutsema kiiresti, sest trammidel on graafik ja nad ei saa lõpmatuseni ühes peatuses seista. 

Politsei alustas 23. novembril kodutu mehe trammist jõuga välja tirinud USS Security turvamehe käitumise uurimiseks kriminaalmenetluse kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Seiko Kuik teatas, et menetlus käib endiselt ning anti eelmise nädala lõpus politseilt edasi prokuratuurile.

Samal teemal

10.01.2018
HVOSTOV METLEVILE INIMESTE VÄLJAVISKAMISEST: ma ei ole turvamees, see pole minu kohustus
09.01.2018
Sergei Metlev: kui jõmm rõhub kedagi, siis on inimestel suu vett täis
30.11.2017
Seisukoht | Kodutu on ka inimene
30.11.2017
Turvafirma muutis kodutu trammist väljaviskamise tõttu töökorraldust