Maailm

Politsei otsis Helsingin Sanomate ajakirjaniku kodu läbi (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. detsember 2017 11:22
Sanomatalo ehk Helsingin Sanomate toimetuse hoone.Foto: Vida Press
Nädalavahetusel kirjutas Soome ajaleht Helsingin Sanomat eriti salajastele dokumentidele tugineva artikli Tikkakoski linnakese kaitsejõudude elektroonilise luure keskusest. Pühapäeval tungis politsei lehe töötaja Laura Halmise koju, et see läbi otsida.

Helsingin Sanomate peatoimetaja Kaius Niemi sõnul on tegemist täiesti senikuulmatu olukorraga. Soome ühiskonda raputanud lugu räägib luurekeskusest, mille üks põhiülesandeid on ka Vene sõjaväeüksuste tegevuse jälgimine. Artikkel tõstatab küsimuse, kas valitsus hakkab jälgima soomlaste suhtlust välisriikidega, ühesõnaga kardetakse nn Suure Venna efekti.

Politsei võttis Halmise kodust kaasa naise isikliku ja töötelefoni, arvuti, iPadi ja mitu mälupulka. Põhjenduseks oli kahtlus julgeolekusaladuse avalikustamises. Halmise sõnul politseil kohtuluba läbiotsimise teostamiseks talle näidata polnud. Politseinikud uurisid ka tema raamaturiiulit, kuid Halmise laste toad jäid läbiotsimisest puutumata. Halminen kirjeldas, et politseinikud olid küll igati viisakad, kuid ei näinud aru saavat allikate kaitse põhimõttest ajakirjanduses.

Halmise päev algas sellega, et ta hävitas ühe temale kuuluva arvuti kõvaketta. Tema sõnul selleks, et kaitsta üht allikat. Kõvaketta hävitamise käigus hakkas aga levima toss ja igaks juhuks helistas Halminen tuletõrjesse. Need tulid koos politseiga, kes omakorda kutsusid kohale abiväed, kui said aru, kelle juurde nad olid saabunud. Helsingin Sanomat väidab, et hävitatud andmekandjal ei olnud luurekeskust puudutavat materjali. Halmise advokaat leiab ka, et inimesel on õigus oma varaga teha, mida ta soovib.

Peatoimetaja Niemi on nördinud: „Ajakirjaniku kodu läbi otsimine, eriti veel sellistes mõõtmetes, see on ikka täiesti ennekuulmatu. Eriti Soomes, mis on pressivabaduse poolest ju tuntud. Ma leian, et selline surve meediale ja allikakaitse põhimõttele on väga muret tekitav.“

Loe Õhtulehe varasemat lugu Helsingin Sanomate paljastusest SIIT.

Samal teemal

17.12.2017
Soome salajasim paik: Helsingin Sanomat paljastas sõjaväeluure tegevust