Eesti uudised

Piirile tulevad superdroonid ja kantavad valveputkad (10)

Arvo Uustalu, 17. detsember 2017 13:42
AIAST ABI: Kohtades, kuhu on paigaldatud okastraadiga ääristatud aed, pole enam üle üritatud tulla.Foto: Arvo Uustalu
Eesti piir saab üha kindlamaks. Tuleva aasta algul tutvustab politsei- ja piirivalveamet piirivalvuri uut silmapikendust – superdroone, mis lendavad iga ilmaga ja vahetavad oma pessa naastes ise aku. Mugavamaks läheb ka piirivalvurite endi elu.

Kui pilootprojekt end õigustab, saavad patrullid endale ülikerged käepidemetega varustatud valveputkad, mida neli meest jaksavad üles tõsta ja sobivasse kohta edasi toimetada.

Samal teemal

Koos traataia püstitamisega rajatakse piiri äärde ka elektrivõrgu liitumispunktid, mis kindlustavad energiaga ka siis, kui tsentraalne elekter kaob. Juba praegu on piirivalvel võimekus kaameratega piiri praktiliselt täies pikkuses jälgida, kuid arendamisel on ka nutikas riigipiiri valve korraldamise süsteem KILP.

Vene-Eesti piiril on illegaalse piiriületamise katseid viimasel paaril aastal oluliselt vähemaks jäänud. Kagu piiripunktide juht Andrus Reimaa usub, et piiririba puhastamisel, kohati juba paigaldatud okastraadiga traataial ja rohketel kaameratel on ka heidutav meede. Salasigarettidega hangeldajad ja illegaalsete immigrantide nii öelda grupisaatjad teavad, et oht vahele jääda kaalub üles võimaliku kasumi.

Lõuna politseiprefekt Vallo Koppel kinnitas reedesel ajakirjanikega kohtumisel, et üha tihedamaks on läinud ka koostöö politseipatrullide, piirivalvetöötajate, kiirreageerijate, lennusalga ja kaitseväe vahel. Prefektuuri piirivalvebüroo juht Tamar Tamm ütles, et tugevnenud koostööst saavad kasu ka kohalikud elanikud.

„Kui piirilähedases külas toimub näiteks mingi perevägivalla juhtum ja politseipatrull on kaugel, siis võime ka meie juhtumi lahendada,“ selgitab ta. Tegu on mõistagi kaalutletud otsustega, sest piiri kaitsmine ei tohi seetõttu nõrgeneda.

Piiriala on mõne aasta taguse ajaga võrreldes tundmatuseni muutunud. Et piir jälgitav oleks ja sinna masinatega kiiresti kohale jõuaks, on märjematesse kohtades rajatud koguni teetammid. Iga natukese maa tagant on paigaldatud ka hoiatavad sildid ning juhuslik seeneline enam üle piiri kindlasti ei satu.

Kuigi ka lätlased rajavad oma ida- ja kagu piirile aeda, on piiriala arendamine seal meist pisut maha jäänud. Tamm tõdeb, et sealtkaudu jõuab ka Eestisse illegaalseid sigarette. Tema sõnul maksab Valgevenes pakk suitsu 18 eurosenti ning Eestis saab selle maha müüdud kümnekordse hinnavahega.

Kordades on langenud salasigarettide smuugeldajate arv, kuid ka ebaseaduslik sisseränne ida suunalt. Kui üle-eelmisel aastal fikseeriti üheteistkümne kuu jooksul 23 inimsmuugeldamisjuhtu ning tabati 60 illegaalset piiriületajat, siis tänavu oli juhtumeid kümme ning illegaalselt üritas üle piiririba tulla kokku 33 inimest.

Endiselt on piiririkkujate seas palju vietnamlasi, kes enamasti Poola tahavad edasi minna. Viimane illegaalne piiriületaja oli siiski tadžikk, kel oli plaan Saksamaale rännata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee