Eesti uudised

Emakeeleõpetajad ja haridusministeerium tõmbavad eksamimuudatusele pidurit

Haridusministeerium: riigieksamis ei saa lubada keelevigu (42)

Asso Ladva, 15. detsember 2017 16:05
ÕIGEKIRI JÄÄB KINDLAKS NAGU SEIF: Haridusministeeriumi asekantsler Mart Laidmets ütleb, et riiklikus eksamis ei saa lubada vigadega eesti keelt.Foto: Hendrik Osula / Ekspress Meedia
„Eesti rahva jaoks on emakeel liiga püha, et lubada keelevigu mõnes riiklikus eksamis,“ ütleb haridus- ja teaduministeeriumi asekantsler Mart Laidmets sihtasutuse Innove juures tegutseva komisjoni ettepanekute kohta, mis panid ette muuta emakeele riigieksami hindamist.

Laidmets kohtus reedel Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi liikmetega, kellega ministeerium on ühte meelt, et emakeele eksamil kirjapandu keelelist õigsust tuleb hinnata kõikides eksami osades. Nimelt tegi sihtasutuse Innove juures riigieksameid ettevalmistav komisjon ettepaneku, et edaspidi ei peaks funktsionaalse lugemise osas õpilaste õigekirja oskust enam hindama.

Samal teemal

„Muudatusettepaneku teinud komisjoni kuuluvad ka tegevõpetajad, kuid tagantjärele vaadates on selge, et emakeeleõpetajad ei olnud sellesse protsessi piisavalt kaasatud,“ leiab Laidmets. „Nüüd leppisime kokku, et emakeeleõpetajate selts esitab Innovele oma ettepanekud ja veel selle aasta sees kogunev riigieksameid ettevalmistav komisjon arutab need läbi.“

Laidmetsa sõnul ei hakka ministeerium oma ettepanekuid esitama, sest nad on emakeeleõpetajatega ühte meelt.

Komisjoni poolt oli muudatuse ühe põhjendusena nimetatud, et rahvusvaheline PISA test ei kontrolli lugemisoskuse kontrolli puhul õpilaste poolt kirjapandu grammatilist õigsust. Laidmetsa sõnul on rahvusvahelisel testil ja riigieksamil hoopis erinevad eesmärgid, üks on rahvusvahelise organisatsiooni uuring, teine riiklik eksam.

„Eraldi küsimus on see, et eksamimaterjalid tuleb nii kirja panna, et oleks selge, mida hinnatakse ja kuidas hinnatakse,“ lisab Laidmets.

Kõnealuse muudatuse vastu on häälekalt protesteerinud Eesti Emakeeleõpetajate Selts, ka avalikkuses ei ole tehtud ettepanek mõistmist leidnud.

Samal teemal

05.01.2018
DOTSENT: käsitsi kirjutamine mõjutab lapse arengut
18.12.2017
Minister Reps: õigekirja hindamine eesti keele riigieksamil jääb
14.12.2017
Seisukoht | Emakeeleeksam olgu kirjavigadeta
13.12.2017
Krista Aru: eksamil õigekirja hindamisest loobumine on lühinägelik