Bändikaaslased: "Mait üritas alati tugev olla. Aga õnnetused jälitasid teda"

Argo KASELA 13. oktoober 1999 00:00
Eile õhtul kogunes omaaegne menuansambel Union, et mälestada bändi hinge ja sõpra Mait Metsamaad. Pillimeeste sõnutsi oli Mait Metsamaa ideaalne bändikaaslane ja sõber.

Union loodi paarkümmend aastat tagasi. Mait Metsamaa, Elmu Värk ning Mati Põllu moodustasid ansambli tuumiku. Lisandusid Avo Ulvik, Andres Oinus ning Mati Vaarmann. Hiljem kasvas esimesest Unionist välja Mobile.

Mait Metsamaa eestvedamisel tuli Union sel aastal taas kokku ning suvel oli hulk esinemisi. Metsamaa oli see, kes ansamblit finantseeris, mehi proovidesse kutsus, organiseeris ja tagant torkis. Mis saab ansamblist edasi? Šokeeritud sõbrad vaikivad. Maitu meenutavad nad peaaegu läbi pisarate ning kui alati head semu.

Mati Vaarmann: "Ta polnud naljamees nagu kõik teised, vaid võttis bändiasja väga tõsiselt. Kui ma teda praegu meenutan, siis ei oska ma tema puhul küll ühtegi negatiivset külge välja tuua, kuigi ajakirjanduses räägitakse temast palju halba. Ta oli alati ettevõtlik ning selline tegudeinimene. See sündmus on nii värske, et raske on üleüldse midagi rääkida, aga bändikaaslasena oli ta tõesti tore."

Mati Vaarmann ohkab ja lisab, et mõte Metsamaa surmapäeva õhtul kokku saada tekkis spontaanselt. Tuleb mõelda, mida edasi teha.

Üks solistidest Aleksander Sepp: "Mait helistas mulle viimati kuu aega tagasi ning palus bändiga Carinasse mängima... Ma arvan, et tal lihtsalt ei vedanud elus. Kuigi ta väga püüdis. Ma ju nägin samuti, kuidas ta pärast esimest avariid seda kõike üle elas. Tõesti raskelt. Kuigi ma usun, et Maidul oli ka bändiproovides kompleks, et teised mingil juhul ei näeks tema nõrkust. Ta üritas alati tugev olla. Tal oli tugev psüühika, kuigi inimesena oli ta suhteliselt kinnine. Ma tunnen eriti Anele praegu kaasa ja elan seda ka ise väga raskelt üle. Ma usun, et tegu on kättemaksuga. Keegi ei saa aru, et ta ei tapnud ju tahtlikult kedagi. Õnnetused lihtsalt jälitasid teda. Oma sõprade ja bändikaaslaste suhtes oli ta ideaalne inimene ning käitus hoopis teisiti kui näiteks ärimeestega. Müts maha tema kui pereisa ees. Kuidas ta püüdis vanemat poega elu rööbastele seada... Ta oli tegelikult ideaalne pereisa."

Trummar Mati Põlluga õppis Mait Metsamaa juba lapsepõlves ühes klassis. Mati oli ka üks väheseid, kellele Mait sügavamalt oma hinge avas. Mati Põllu: "Ka minul on ainult head mälestused, räägitagu temast mida tahes. Jah, me tundsime teineteist tõesti väga hästi ja ma olen praegu sügavas šokis. Ta oli tugev. Näiteks bändiproovides oli ta ikka samasugune nagu alati. Organiseeriv ja teotahteline. Hoolimata sellest, et tal nüüd nii palju muret kaelas oli."

Mait Metsamaa alustas kitarrimängu 15aastaselt. Selle suve kahe kuu jooksul hoidis ta enda sõnul kitarri käes koguni 70 tundi. Proovi tehti Metsamaa garaazhis ning bänd mängis

hardrock

i Led Zeppelinilt, Uriah Heepilt, Black Sabbathilt jt.