Eesti uudised

Jürgen Ligi: IRL võiks uksed lukku panna (102)

Triinu Laan, 13. detsember 2017 21:49
Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia
Täna riigikogus riigieelarve seaduse eelnõu arutades astus kõnepulti Jürgen Ligi, kes pühendas oma sõnavõtu valitsuses oleva IRLi tegude analüüsimisele.

"Te olete haledad, te olete täiesti haledad, te olete teinud väga põhimõttelisi hoiaku muutusi Eesti elus, mis lõhuvad asju, mida me oleme koos ehitanud. Minu poolest võib nimetada ka Mart Laari valitsust, sest seal olid liberaalid hulgas, see on olnud koostöö Isamaa, liberaalide ja mõõdukate vahel. Mõõdukaid enam ei ole, Isamaad enam ei ole, Res Publica veel on, aga kahjuks teisel pool lauda," alustas Ligi.

"Te olete maha müünud tasakaalus eelarve, selleks teinud omakasupüüdlikult ümber lausa reeglid, teinud selle nii, et elate mineviku ja tuleviku arvel, ise saate rohkem kulutada. Te olete kehtestanud astmelise tulumaksu ja naudite neid sõnavõtte, kus räägitakse sisuliselt hädakisast, kiunumisest, mis iganes, et teilt võetakse ära. Te hõiskate, et varem ei ole seda öelnud, et enamus võidab, kui vähemuselt ära võetakse. Riik, riigilt saadud raha on tegelik elueesmärk, mõte ja heaoluallikas, riik juhib, meie plaanimajandus,"  jätkas Ligi.

Ta tõi välja, et  kui varem väärtustati võimalusi, mille pärast on üles ehitatud erinevaid süsteeme, siis nüüd on panustatud võrdsuse peale. 

"Panusta ja saad tagasi rohkem. Kui ei panusta, saad vähem. See kõik nivelleeritakse ära kas selle eelarvega või ka selle eelarve ajal vastuvõetavate plaanitavate eelnõudega. Pensionid lähevad ju paljus maksu alla. Koos tegime pensionisüsteemi, nüüd teine ja kolmas sammas kukuvad selle ala sisse paljudel, kes jäävad tulumaksuvabast miinimumist ilma. Dividendid sisuliselt topeltmaksustatakse, sest jällegi maksumaksja kaotab maksuvaba miinimumi, kui ta lisa teenib," rääkis Ligi.

Ta lisas, et valitsus ei tohiks majandust juhtida, vaid seda elavdada. "Eksperdid protesteerivad, firmad jooksevad töötajate järel, aga meie valame betooni. Meie juhime majandust, meil on see võimalus. Ja betoon nagu muuseas maandub valimispiirkondadesse, maandub Tallinnasse ja mitte keegi ei aruta selle betooni tasuvust, mõttekust," leidis Ligi, et IRL-i püha loosung on nüüd hoopis plaanimajandus.

Reformierakondlasest veteranpoliiitk  kinnitas, et ta pole nördinud kellegi suhtes personaalselt, vaid  sellepärast, mis hakkab juhtuma. "Häbi on nimetada ühtegi kuluartiklit, kui tegelikult riik elab üle jõu.  Me teeme esimest korda teadlikult struktuurses miinuses eelarve ja seadus nõuab selle struktuurse miinuse kompenseerimist järgmisel valitsusel ülejäägiga. Kas te olete seda mõelnud? Mis juhtub 2019. aastal, kui te olete sajad miljonid maha müünud oma valijatele, enamasti mõttetused, ja samal ajal on kärpekohustus? Mis juhtub eurorahaga?," küsis Ligi.

"Nii et tegelikult on pilt väga kurb, minu poolest võiks see uksepoolne kunagine erakond laiali minna, IRL, sest need suuremad sigadused on praktiliselt kõik – eelarve, sotsiaalpoliitika, pensionisüsteem, maksusüsteem – kõik asjad on nende ministri toodud. Ja nad ei ole piiksunud ka vastu. Nad on uhked ka veel. See erakond võiks uksed lukku panna," tõdes Ligi.