Maailm

Brexit kui konstruktiivne hämamine, ja sedagi üle kivide ja kändude (9)

Tiina Tamman, London, 13. detsember 2017 19:00
PEAMINISTER RASKUSTES: Suurbritannia peaministri Theresa May poolt vaadatuna kulgeb Brexit üle kivide ja kändude. Foto: Reuters / Scanpix
Brüsselis koguneb neljapäeval Euroopa Ülemkogu. Istungi tulemusena valmib tekst, mis kinnitab, et Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkumise käigus esimese vooru rahuldavalt läbinud ning see lubab alustada kaubandusläbirääkimisi. 

Ent seda tingimusel, et möödunud nädalal saavutatud kokkulepe Iiri piiri suhtes on kirjalikult vormistatud. Brüssel tahab, et sellised tekstid oleksid juriidiliselt siduvad, nii et osapooled ei saaks alt ära hüpata.

Samal teemal

Ajakirjandus on Iiri piiri arutamisel välja toonud sellise fraasi nagu konstruktiivne hämamine (constructive ambiguity), mida kasutati juba 20 aastat tagasi Põhja-Iiri rahu saavutamiseks (suure reede kokkulepe). Teisisõnu pannakse paberile see, mida osapooled saavad omamoodi tõlgendada ja nii jäävad kõik rahule.

London on lubanud Brexiti puhul Dublinile, et terve Iiri saar jääb Euroopa Liidu tolliliitu, samas kui valitsuspartnerile Põhja-Iirimaal (DUP – Democratic Unionist Party) öeldi, et Põhja-Iirimaa jääb Ühendkuningriigi tolliliitu. Pealtnäha ei sobi need kaks lubadust kuidagi kokku, ent eks peaminister Theresa May loodab edasiste läbirääkimiste käigus kive ja kände siluda. Praegu pannakse kirja umbmäärane tekst, millega kõik on nõus.

Huvitav on see, et Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk nägi eelmisel reedel saavutatud Iiri piiri kokkuleppes May edu. Viimaste arvamusküsitluste järgi on ka Briti avalik arvamus andnud paar punkti nii May konservatiivide parteile (42%) kui ka talle endale (37%). Leiboristide puhul on vastavad numbrid 41% ja 28% (liider on Jeremy Corbyn). See on siiski väike kõikumine ega muuda asjaolu, et valitsuskabinet on Brexiti asjus lõhenenud. Samas näib, et May positsioon on peaministrina tugevnenud.

Tõsi, kolmapäeva õhtul andis parlament Mayle valusa hoobi, kui otsustas jätta endale lõpliku sõna õiguse lahutusleppe üle Euroopa Liiduga. Seda otsust toetas 309 saadikut ja 305 hääletas vastu. Mitmed May parteikaaslased  toetasid opositsiooni nõudmist, et kokkulepe EL-iga vajab jõustumiseks parlamendi heakskiitu. See jätab seadusandjatele võimaluse ka Brexitile veto panna.

Kaubanduskõnelused algavad veebruaris või märtsis

Kokkulepetest Londoni ja Brüsseli vahel on selge, et London maksab 2019. aasta märtsini liikmemaksu edasi, ent ei pea tegema ettemaksu tulevaste kavade arvelt (tasuma nn lahutustrahvi). London on nõus tuleviku tarbeks maksma umbes 40 miljardit naelsterlingit ja Brüssel on sellega päri. London tahtis Euroopa Liidu Kohtu jurisdiktsioonist vabaneda viie aasta pärast, Brüssel nõudis 15 aastat. Nad jõudsid kompromissile – see toimub kümme aasta pärast. Kaubandusläbirääkimised algavad alles veebruaris või märtsis, ent need ei pruugi olla lahkumiskuupäevaks (29. märts 2019) vormistatud, samuti pole siis veel võib-olla tulemused  kinnitatud.

Euroopa Liidu ja Briti kodanike vastastikuste õiguste puhul on selge, et välismaal kanda kinnitanud isikud, nende elukaaslased ja lapsed saavad samade õigustega riiki edasi jääda, ent see ei laiene nende vanematele ega teistele sugulastele. 

Immigratsiooni aseminister (Brandon Lewis) lubas Suurbritannias teisipäeval, et praegune 85leheküljeline avaldusblankett riiki edasijäämiseks asendatakse tuleva aasta lõpuks elektroonilisega. Ajaleht The Times aga kirjutas kolmapäeval, et tervelt 34 000 inimesele (14% sooviavaldajaist) on keeldutud luba andmast ja 20 000 avaldus tagasi saadetud, sest see pole korralikult täidetud. Selle esitamine maksab praegu 65 naelsterlingit, elektroonilise hinnaks arvatakse 72 naelsterlingit, mis on ka passitaotluse hind.

Samal teemal

22.08.2018
Suurbritannia valmistub Euroopa Liidust ilma kokkuleppeta lahkumiseks
21.05.2018
Kas Suurbritannia on üldse võimeline Euroopa Liidust lahkuma?
31.03.2018
TV3 VIDEO | Britid on Brexiti osas kõhklema hakanud
28.03.2018
AEGA NAPIB: Euroopa Liidust lahkumiseni on Suurbritannial jäänud üks aasta