Navalnõi reklaamib end peamiselt sotsiaalvõrgustikes. (AFP PHOTO / THIS IS NAVALNY PROJECT / EVGENY FELDMAN)

41aastane opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi andis telesaatele „60 Minutes“ inglisekeelse intervjuu, milles väljendas põlgust Venemaa presidendi vastu ning rääkis ükskõikselt sellest, kui sageli ta vangikongis on pidanud istuma. Navalnõi kavatseb 2018. aasta märtsis Vene presidendivalimistel Putini vastu kandideerida.

Navalnõil ei ole lubatud omastamissüüdistuse pärast kandideerida, kuid ta plaanib seda ikkagi. Süüdistusi peab mees fabritseerituks. „Ega ta mind ei kardagi, vaid neid inimesi, kes kõik minu selja taga on,“ ütles Navalnõi saatejuht Lesley Stahlile. Ja tema selja taga seisab 171 000 vabatahtlikku, kes tema kampaania heaks töötavad. Kampaania - mida ta ei saa televisiooni ja muu tavameedia kaudu promoda - on kogunud sotsiaalvõrgustikes miljoneid järgijaid ning 4 miljonit dollarit annetusi.

Navalnõi on meeleavalduste-järgsete vangikongis veedetud öödega nii harjunud, et sellest rääkimine paneb teda kõigest õlgu kehitama. Youtube'i laeb ta üles kodukootud dokumentaalfilme, milles paljastab Vene rikkurite ja Kremli poliitikute varandusi. Tema vaadatuim film räägib Dmitri Medvedevist.

Venemaa suurimaks mureks peab Navalnõi vaesust ja majanduslikku ebavõrdsust riigi rikkaimate ja vaeseimate vahel. Tema lubaduste seas on haridusele ja tervishoiule kulutamine, oligarhide senisest karmim maksustamine ja vaba meedia taastamine.

Saatejuht ei jäta siiski mainimata ka Navalnõi minevikku, mil mees on olnud seotud rahvusäärmuslike rühmitustega. See on miski, millest Navalnõi parema meelega ei räägiks. Tema sõnul osales ta natsionalistide miitingutel „vaid selleks, et näidata oma toetust miitingute ja meeleavalduste korraldamise õigusele kui sellisele“.

Praegu keskendub Navalnõi enda reklaamimisele Vene maapiirkondades, kaugel suurtest keskustest. Ehkki tema reaalsed võiduvõimalused on kaduvväikesed, usub Navalnõi, et Putinit teeb vähemalt murelikuks tema võime inimesi enda ümber koondada ning tänavatele meelt avaldama saata.

Vaata täispikka intervjuud SIIT.

Jaga artiklit

6 kommentaari

  /   20:04, 13. dets 2017
see mees ei vääri venemaa presidendiks ei aita ka sorose raha, putin venemaa jaoks kõige parem president ma annaks oma hääle ka putinile
E
Ei noh  /   17:48, 13. dets 2017
auru võib ju välja lasta aga kui vaja siis truud tšetšeeenid aitavad.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis