Foto: Jürgen Randma
Toimetas Triinu Laan 11. detsember 2017 23:27
Peaminister Jüri Ratas arvas kohtumisel Soome valitsusjuhi Juha Sipiläga, et Eesti-Soome digiretseptivahetus võiks innustada kõiki Põhjamaid ja Balti riike.

„Järgmise aasta suvest kehtib Eesti apteekides Soome digiretsept ning 2019. aasta suvest saab ka Soome apteekidest ravimeid Eesti digiretseptiga. Eesti ja Soome selline andmevahetus võiks Põhjamaid ja Balti riike innustada veelgi enam koos piiriüleseid e-teenuseid arendama. Meid seovad niigi tihedad majandus- ja inimsuhted ning seepärast on ainuõige astuda siit veelgi samm edasi, millest võidaks meie elanikud,“ ütles peaminister.

Peaminister Ratase sõnul on Eestil ja Soomel tehniline valmisolek andmete vahetamiseks olemas ning praegu on vaja sõlmida ametiasutuste vahel täpsemaid kokkuleppeid ja läbi viia teste. „Loodan, et lisaks digiretseptidele saab peagi teoks ka Eesti ja Soome vaheline rahvastiku- ja äriregistri, sotsiaal- ja ravikindlustuse ning merenduse andmete vahetamine,“ ütles Ratas.

Ratase hinnangul on Põhjamaade ja Balti riikide andmevahetus ja e-teenuste koostoime innustavaks näiteks tervele Euroopa Liidule, millega näitame teistele liikmesriikidele väga praktiliselt, kuidas piiriülesed e-lahendused lihtsustavad oluliselt inimeste igapäevaelu.

Ratas ja Sipilä arutasid peale digikoostöö pikemalt Tallinn-Helsingi tunneli projekti. Peaministrid plaanivad kohtumist veebruaris, et saada täpsemat ülevaadet tunneliprojekti ideedest ja teostamise võimalustest koos ettevõtjate ja teadusasutuste esindajatega.

Peaministrid otsustasid korraldada maikuus Soomes valitsuste ühisistungi, et tähistada mõlema riigi 100. sünnipäeva ning vaadata koos tulevikku teemadel nagu piiriülesed digilahendused, tehisintellekt ja teadusasutuste koostöö.