Eesti uudised

Eestimaal on õhk suhteliselt puhas (11)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. detsember 2017 18:33
Autostumine ei ole Eestimaa linnade õhku veel päris ära rikkunud.Foto: Robin Roots
Võrreldes teiste Euroopa riikidega on Eesti välisõhu kvaliteet endiselt hea, vahendab Eesti Keskkonnaagentuur. Enamikes Euroopa linnades peavad inimesed aga hingama saastunud õhku, mis viib sadu tuhandeid inimesi varakult hauda.

Euroopa Keskkonnaagentuuri (EEA) uusim õhukvaliteedi aastaaruanne viitab, et enamik Euroopa linnade elanikke puutub endiselt kokku õhusaaste tasemega, mida Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) peab ohtlikuks. Peamiseks linnaõhu probleemiks võib pidada peeneid osakesi, mille negatiivne mõju inimtervisele on kogu maailmas viimastel aastatel järjest rohkem tähelepanu all. Kõige kahjulikum saasteaine, mida nimetatakse eriti peeneteks osakesteks, põhjustas 2014. aastal hinnanguliselt 400 000 eurooplase enneaegse surma.

Samal teemal

Saastumine mõjutab ka majandust, suurendades meditsiinikulutusi. Samuti ei jaksa köhivad ja muidu kergesti haigestuvad inimesed enam tavakoormusel tööd teha. Muidugi reostuvad ka metsad, järved, jõed ning põllud. Suurimad õhusaastajad Euroopas on transport, põllumajandus, elektrijaamad, tööstusettevõtted, kuid ka kodused majapidamised. Kahjulikud peened osakesed pärinevad suuresti just kodude kütmise allikatest, olgu selleks siis koduahjud või katlamajad. Eesti õhu kvaliteet on nende saasteainete osas siiski õnneks üsna korralik.

Hea uudis on ka see, et Eesti riikliku keskkonnaseire 2016. aasta andmete alusel on keskmine peente osakeste sisaldus enamikes Eesti linnaõhu seirejaamades eelmise aastaga võrreldes lausa langenud, samuti on langenud ööpäeva keskmised maksimumid ning piirväärtuse ületamiste arv.

Õhukvaliteedi taset Euroopa eri riikides saab jälgida Keskkonnaameti portaalis SIIN. Esmaspäeva õhtul kell 18 teostatud vaatlus näitab, et Eesti õhk on tõepoolest kenasti puhas, sama ei saa aga öelda paljude Lõuna-Euroopa piirkondade kohta. Näiteks Córdoba linnas Hispaanias, Makedoonia Vabariigi pealinnas Skopjes ja Bulgaaria pealinnas Sofias on õhukvaliteet märgitud tumepunase täpikesega ehk hinnanguga „väga kehv“. Ehkki Põhjamaade õhk on üldiselt päris puhas, üllatab keset Norrat Lillehammeri seirejaam helepunase märgiga „kehv“.

Ülemaailmselt tapab õhusaaste igal aastal miljoneid inimesi. WHO hinnangul sureb maailmas üle 6 miljoni inimese otseselt õhusaastest põhjustatud tervisehädade tõttu. Ülemaailmselt võib õhusaastet süüdlaseks pidada igas üheksandas surmas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee