Maailm

Briti laevakaitsja: „Ma ei andesta valitsusele iialgi!“ (72)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. detsember 2017 16:28
LÕPUKS OMETI: Billy Irving embab taaskohtumisel lennujaamas oma ema.Foto: @DailyMailUK / Twitter
Endine briti sõdur, kes samuti Indias neli aastat kinni istuma pidi, ütles Daily Mailile, et ei andesta Suurbritannia välisministeeriumile iialgi. Mees leiab, et valitsus ei näinud tema päästmiseks piisavalt vaeva.

37aastane laevakaitsja Bill Irving saabus eelmisel kolmapäeval Glasgow' lennujaama. Ta oli esimene nn Chennai Sixi (Chennai Kuuik eesti k.) rühmast, kes kodumaale jõudis. Indias vahistati nad 2013. aasta oktoobris ning Irving ei varja oma kibestumust Suurbritannia valitsuse suhtes: „Ma ei suuda Briti valitsusele ega välisministeeriumile iialgi andestada,“ ütles ta. „Eks me oleks palju varem vabanenud kui nad oleksid tõeliselt meie murest huvitatud olnud ja meie eest võidelnud. Tunnen vastikus- ja reetmistunnet.“

Samal teemal

Irvingi kihlatu Yvonne MacHugh, kes nelja aasta jooksul väsimatult mööda eri ametkondi jooksis, kirjeldab endist välisministrit Philip Hammondit kui praktiliselt kasutut, parimal juhul lihtsalt huvipuuduses meest. Ka praegusele ministrile Boris Johnsonile ei jagu MacHugh'l ühtegi head sõna. Johnson on naise meelest silmakirjalik valetaja, kes vaid sõnades kiitis ministeeriumi väidetavalt lakkamatut tööd laevakaitsjate päästmisel.

„Billy ja teised oleks võinud kaks aastat tagasi vabad mehed olla, kui valitsus oleks tõesti meie vastu huvi tundnud,“ ütles MacHugh.

Tema tulevane abikaasa kirjeldas põgusalt oma jubedaid kogemusi India vanglas: ta jäi düsenteeriasse, kaotas kaalus ning jäi ilma hindamatust koosveedetud ajast pere ja pisipoeg Williamiga.

„Lõpuks ometi tunda värsket õhku ja tunda, kuidas külm, märg vihm näole sajab, see on maailma kõige fantastilisem tunne,“ õhkas Irving. „Nüüd tahan lihtsalt oma poega uuesti tundma õppida, keskenduda isarollile ja perega aega veeta.“

Järjekorras teisena koju pääsenud mehel Nick Dunnil oli aga Indiast omamoodi kahju ära minna. Nimelt kohtus ta seal vangistuseelsel perioodil oma pruudi Monalisaga. Neiule seletas ta kohe alguses ära, mis olukord on ning tütarlaps jäi tema juurde ka vangistuse ajaks, aidates mehel vahendada kirju koduste ja advokaatide vahel ning olles talle külastuste ajal seltsiks. Ka laevakaitsja perekond on neiuga tuttav ja nad armastavad teda väga.

Paraku jäi Monalisa Indiasse. Nick lubas, et nende suhe jätkub ning et nüüd saavad nad suhelda piiramatult. Tõsi küll, kõigest virtuaalsel teel, mis Monalisat väga kurvastab.

Laevakaitsja Nick Dunn. Foto: @DailyMailUK / Twitter

Samal teemal

08.11.2017
Laevakaitsjate kogemus: Indias võib iga väikseimgi viga kalliks maksma minna
07.11.2017
LAEVAKAITSJATE SAAGA LÕPP: puhata, kohaneda – ja siis tööle!