Eesti uudised

GALERII | Allar Levandi kingib mõttekaaslastega Soome rahvale monumendi (23)

Toimetas Liis Vaksmann, 11. detsember 2017, 14:04
Skulptuurikonkurss Rotermanni kvartalis  Teet Malsroos
Olümpiasangar Allar Levandi eestvedamisel teevad mitmed tunnustatud Eesti ettevõtjad kummarduse Soome rahva ees ning püstitavad oma kapitali ja mõttekaaslaste annetuste toel Tallinna Rotermanni kvartalisse monumendi, mille võidutöö valitakse rahva abiga välja kuu aja pärast.

Ettevõtjad Allar Levandi, Urmas Sõõrumaa, Aku Sorainen ja Jüri Ross on loonud sihtasutuse Ausammas, et ühendada mõttekaaslased ja toetajad ning avada kodanikualgatuse korras juba aasta pärast Tallinna linnaruumis väärikas ausammas Eesti ja Soome rahvaste väga tugeva ja sooja sõpruse tähistamiseks.

"See idee on mu peas vasardanud juba aastaid. Nüüd, mil Eesti ja Soome tähistavad korraga oma iseseisvuse 100. aastapäeva on õige aeg unistus sõprade ja toetajate abiga teoks teha," lausus idee autor Allar Levandi. "Kellele tundub meie idee südamelähedane siis lööge kampa ja pange õlg alla."

Täna esitlesid algatuse eestvedajad kuue Eesti skulptori visuaalseid ning käegakatsutavaid nägemusi Rotermanni kvartalisse kerkivast monumendist. Skulptorite Kalle Pruudeni, Tauno Kangro, Hannes Starkopfi, Gea Sibola Hanseni, Mati Karmini ja Tiiu Kirsipuu tööd on kõigile nähtavad SA Ausammas kodulehel www.statue.ee ja Facebooki lehel.  

Soome suursaadik Eestis Kirsti Narinen ütles projekti tänasel tutvustusüritusel, et iga taoline kodanikualgatus tõestab, et meie inimesed oskavad hinnata kahe rahva sõprust. “Seda sidet hoiabki üleval eeskätt just rahvas, mitte riik. Rahvas on see, kes tuleb teisele appi õnnetuses ja hädas, olgu selleks lõpuks kas või Vabadussõda või Jätkusõda,” lisas Narinen.

Ideekonkursi "100 aastat iseseisvate hõimurahvaste sõprust" võidutöö valib žürii välja juba hiljemalt kuu aja pärast, uuel aastal. Aktiivset osavõttu parima monumendikavandi valimisel oodatakse ka rahvalt, sest lisaks sellele, et kodulehel hääletajate arvamust võetakse arvesse ka võitja selgitamisel, annab žürii välja ka publiku lemmiku preemia.

"Allari idee teha kummardus lihtsale soomlasele tõmbas mind kaasa kohe, sest Soome riigi ja rahva jälg meie ajaloos, majanduses ja argielus on mõõtmatu. Alustades Vabadussõjast, kus soomlastel oli kaalukas roll, ja 1920. aastate piirituseveost, mis elavdas meie majandust, ning lõpetades Soome TVga, mis aitas meil raudse eesriide taga hoida lootust ja sidet Lääne ühiskonnaga," lausus ettevõtja Urmas Sõõrumaa. “Minu jaoks olulisim on aga 1980. aastate lõpus avanenud võimalus Soome tööle minna, tänu millele on Eestis sündinud kümneid edukaid ettevõtteid ja alus pandud tuhandete eestlaste edukale karjäärile. Tänu soomlastele saime taas aru, mis on vahet tööl käimisel ja töö väärtustamisel.”

Tänu Soome sõpradele ja partneritele 25 aastat tagasi Büroomaailma loonud Jüri Ross lisas, et soomlased tegid temast kui nõukogude insenerist kapitalistlikult mõtleva ettevõtja. "Kui piirid avanesid, siis soomlased näitasid mulle maailma, andsid oskusteabe ja tutvused – tänu sellele kasvas Büroomaailm keldripoest kaupluseketiks," ütles Ross.

Neljanda algatusrühma liikme, omanimelise advokaadibüroo parteri Aku Soraineni sõnul on Eesti riik soomlaste jaoks midagi, millega neil on väga isiklik suhe. “Eestist on saanud väga kaasaegne ühiskond ja Soomes nähakse, et eestlased teevad asju väga kiirelt ja tõhusalt, me imetleme teie õhukest ja lihtsat riiki. Eestist on Soomele kujunemas eeskujulik naaber, kellelt Soomel on palju õppida,” lausus Sorainen tänasel avaüritusel.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee