Maailm

USA Jeruusalemma-otsuse vastukaja? Süütepudelid lendasid Göteborgi sünagoogi pihta (28)

Tõnis Erilaid, 11. detsember 2017 08:48
ÖINE HÄIRE: Politsei piiras Göteborgi sünagoogi ümbruse turvalintidega ja alustas süütepudelirünnaku asjaolude uurimist. Foto: TT NEWS AGENCY
Kümmekond maskides ründajat loopis laupäeva õhtul kella kümne paiku süütepudeleid Göteborgi kesklinnas sünagoogi pihta, kus parajasti olid pidulikuks ürituseks kogunenud noored juudid. Rootsi politseijuht Dan Eliasson sidus Aftonbladetiga kõneldes rünnaku USA presidendi Donald Trumpi vastuolulise otsusega tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, mis on äratanud tänavaproteste mitmel pool maailmas.

Eliassoni arvamust toetas ka Göteborgi juudikoguduse eestseisja Allan Stutzinsky. „Viimase aja sündmused ja tõusev pinge Iisraeli ning Palestiina vahel loovad uusi ohte,“ ütles ta, jättes siiski tõmbamata selgesõnalise paralleeli sünagoogirünnaku ja Lähis-Ida olukorra vahel. „Teeb tõsist muret, et praegune välispoliitiline olukord võib olla viinud rünnakuteni juudikogukondade vastu ka põhjamaades,“ ütles Stutzinsky jutule täienduseks Helsingi juudikoguduse juht Yaron Nadbornik Yleisradio uudisteportaalile.

Samal teemal

Mitmel pool maailmas on juba mitu päeva korraldatud ulatuslikke meeleavaldusi, kus mõisteti hukka president Trumpi otsus tunnistada Jeruusalemm Iisraeli pealinnaks. Selle põhjenduseks ütles Ühendriikide saadik ÜROs Nikki Haley: „Jeruusalemmas on Iisraeli president, suurem osa valitsusest ja parlament. On loogiline, et ka meie saatkond paikneb seal.“  USA Kongress otsustas juba läinud sajandi 90. aastate keskel, et USA saatkond peab kolima Jeruusalemma, kuid enne Trumpi ametiaega on presidendid selle otsuse täitmist järjekindlalt poole aasta kaupa edasi lükanud. 

Trumpi otsus mõisteti hukka konsultatsioonidel ÜRO julgeolekunõukogus, Araabia Liiga välisministrite erakorraliselt kohtumisel ja ka Euroopa Liidus kõrge välispoliitilise esindaja Federica Mogherini suu läbi. Eeskätt tõlgitsetakse seda otsust kui Iisraeli ja Palestiina rahukõneluste torpedeerimist. Palestiinlased on nõudnud, et Jeruusalemm jagataks ning nende pealinn saaks olla Ida-Jeruusalemmas. Praegu seisavad rahukõnelused juba pikka aega.

Rootsis tuldi president Trumpi otsuse vastu meelt avaldama Göteborgis ja Malmös. Rünnaku sünagoogi vastu korraldas ilmselt mõni vägivaldne rühmitus rahulike väljaastumiste jätkuna. Keegi ei hoiatanud sellest ette.

Hirmunud noored aeti keldrisse

Väljaanne Expressen GT kirjutab, et maskistatud süütepudeliloopijaid olnud Göteborgis koguni paarkümmend ja vahendab ühe peol olnud juudilapse hirmu: „Turvamehed jooksid meie juurde ja käskisid kähku keldrisse minna. Seal oli hirmus olla, kõik haises bensiini järgi, aga vähemalt polnud ohtu, et me vigastada saame.“

Lastel ei lubatud sünagoogi juurest omapäi lahkuda ja nad pidid ootama, kuni vanemad nad ära viivad, märgib Iltalehti.

Süütepudelirünnak sünagoogile kahju ei teinud, ütles Aftonbladetile politsei Lääne-Rootsi komandokeskuse esindaja Jimmy Dahlström. Teadaolevalt ei saanud ükski inimene rünnakus vigastada. „Õuel parkimisplatsil tõusid küll leegid, aga siis algas paduvihm ja need kustusid kähku,“ ütles ajakirjanikele Allan Stutzinsky, kes oli ka ise laupäeva  õhtul sünagoogis.

Eilseks oli politsei vahistanud kolm meest, kahtlustades neid Göteborgi sünagoogirünnakus osalemises. Göteborgi politsei pressiesindaja Ulla Brehmi sõnul ei öelnud mehed esialgsel ülekuulamisel oma teo motiivide kohta midagi.

Meeleavaldajad põletasid USA lippe 

Liibanonis püüdsid tuhanded meeleavaldajad eile läbi murda USA saatkonna juurde Beiruti äärelinnas, karjudes hüüdlauseid president Trumpi vastu, põletades USA lippe  ja süüdates tänavail lõkkeid. Ägedamad noored püüdsid üle traataia saatkonnahooneni jõuda. Julgeolekujõud kasutasid ründajate tõrjumiseks pisargaasi ja veekahurit. Liibanonis elab sadu tuhandeid Palestiina aladelt põgenenud inimesi. Tuhanded tulid eile meeleavaldusele ka Indoneesia pealinnas Djakartas. Eile sõitis Iisraeli peaminister Benjamin Betanyahu Prantsusmaale ja jätkab sealt teed Euroopa Liidu peakorterisse Brüsselis, arutamaks tekkinud olukorda.

Samal teemal

22.11.2017
Reinsalu ja Paet taunivad Eesti otsust hääletada ÜROs Trumpi vastu, Oviir pareerib
19.11.2017
USA vetostas Jeruusalemma resolutsiooni, palestiinlaste meeleavaldused jätkuvad
14.11.2017
Palestiina president: „Jeruusalemm on ja jääb Palestiina pealinnaks.“