Elu

Euroopa filmiauhindade jagamisel triumfeeris Rootsi satiir „Ruut“ (1)

Triin Tael, 10. detsember 2017, 19:50
PANI PUBLIKU ULGUMA: „Ruudu“ režissöör Ruben Östlund juubeldas laval ning kutsus publikut üles kuuldavale tooma ürgkarjet. Samamoodi oli ta pannud smokingites ja õhtukleitides seltskonna ülemeelikult ulguma juba Cannesi festivali peaauhinda võites. Reuters / Scanpix
Laupäevaõhtusel Euroopa filmiauhindade jagamisel Berliinis tegi puhta töö rootslane Ruben Östlund – tema satiir „Ruut“ pälvis mitu auhinda, sealhulgas 2017. aasta Euroopa filmi tiitli.

Euroopa filmipidu peeti tänavu juba 30. korda. Glamuursel tseremoonial Berliinis esitati arvukaid filmiteemalisi sketše, kuid gala algas tõsise tooniga. Euroopa Filmiakadeemia pühendas juba mitmendat aastat järjest eraldi galaosa vangistatud Ukraina kineastile Oleg Sentsovile. Vene Föderatsiooni föderaalne julgeolekuteenistus FSB arreteeris Euro Maidani proteste toetanud ning Krimmi annekteerimisele vastu oleva Sentsovi 10. mail 2014 tema Simferoopoli kodus. 

Filmimees toimetati Moskvasse, kus ta ootas kohtumõistmist kauem kui aasta. Prokurör nõudis terroristliku loomuga tegudes süüdistatud Sentsovile 23aastast vanglakaristust. Viimaks mõisteti Sentsov 20 aastaks vangi. Vangistust kannab ta Jakuutias. Euroopa Filmiakadeemia eesotsas Wim Wendersiga on korduvalt nõudnud Sentsovi vabastamist. Nii ka sel nädalavahetusel toimunud galal, kus tsiteeriti Hiina dissidentkunstniku Ai Weiwei kirja Sentsovile. Nooruses animatsiooni õppinud Weiwei viibis ka saalis. Lõpuks avaldati lootust, et Sentsovi-nimeline osa on galal ka järgmisel aastal, ent siis viibib saalis ka kõnealune kineast.

VEMBUMEES: Parimaks meesnäitlejaks tunnistatud taanlane Claes Bang filmist „Ruut“. AFP / Scanpix

Parim naisnäitleja jõuab Eestis ekraanile reedel

Õhtu tšempion oli Ruben Östlund satiiriga „Ruut". Cannesi festivalil peaauhinna võitnud ning ka Eesti kinodes näidatud „Ruut“ pälvis parima režissööri, parima stsenaariumi (Östlund), parima meesnäitleja (Claes Bang), parima komöödia ning õhtu lõpuks ka parima filmi auhinna. Priisi andis üle legendaarne rootsi näitleja Stellan Skarsgård – juba ainuüksi fakt, et peaauhinna väljakuulutajaks oli valitud rootslane, andis aimu, et võit võib minna samal õhtul juba mitu korda lavalaudu kulutanud Östlundile.

Parimaks naisnäitlejaks tunnistati ungarlanna Alexandra Borbély režissöör Ildikó Enyedi vaid 400 000 euroga vändatud ja Budapesti tapamajas hargnevas armudraamas „Ihust ja hingest", mis linastub Eestis alates selle nädala reedest. Võidust šokeeritud õbluke Borbély suutis pärast pikka võitlust pisaratega hädavaevu oma tänusõnad kuuldavale tuua. 

KÕRGE TUNNUSTUS: Prantsuse näitleja ja lavastaja Julie Delpy sai Saksa režissöörilt Volker Schlöndorffilt auhinna panuse eest maailma kinokunsti. AFP / Scanpix

Elutöö auhinna pälvis Vene kineast Aleksandr Sokurov, panuse eest maailma kinokunsti sai eriauhinna Prantsuse näitleja ja režissöör Julie Delpy. FIPRESCI auhinna European Discovery võitis Nikolai Leskovi „Mtsenski maakonna leedi Macbethil“ põhinev ajastudraama „Leedi Macbeth“ (režissöör William Oldroyd"). Auhinna üle andnud Stephen Frears palus vabandust, et tuleb niivõrd lollist riigist, mis tahab Euroopast lahku lüüa.

1 KOMMENTAAR

n
No kuulge! 11. detsember 2017, 10:03
"Priisi andis üle," kas enam hullemini ei saa eesti keelt väänata?

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee