Eesti uudised

Advokaat: väljaspool meditsiinivaldkonda ei karistata tahtmatu vea teinud töötajat vabaduse võtmisega (30)

Toimetas Triinu Laan, 10. detsember 2017 14:42
Ants NõmperFoto: Tiina Tammiste
Sel nädalal avaldatud Harju Maakohtu lahend PERHi vereülekande juhtumis näitab veelkord, et meditsiinitöötaja vastutus on Eestis liiga karm, leiab meditsiiniõigusele spetsialiseerunud advokaat Ants Nõmper.

"Tegemist oli lihtsa inimliku eksitusega, mida võib tulla ette igaühel meist. Väljaspool meditsiinivaldkonda ei karistata tahtmatu vea teinud töötajat vabaduse võtmisega. Milleks siis nuhelda sel moel meditsiiniõde?” lausus Nõmper. 

Samal teemal

“Õiguslikult jääb arusaamatuks kohtu hinnang, et haigla on erandlik koht. Tegu on olulise küsimusega, sest seadus nõuab isiku surma korral erandliku asjaolu olemasolu selleks, et leinav lähedane saaks nõuda mittevaralise kahju hüvitist. Seega oleks Eesti õiguspraktikale kasulik, kui kolmapäevane lahend vaidlustatakse kõigis kohtuastmetes ja ka riigikohus võtaks seisukoha, kas haigla on õiguslikus mõttes erandlik asjaolu. Samuti vajab täpsustamist, kas mittevaralise kahju hüvitis on päritav olukorras, kus patsient ei tajunudki kahju tekkimist. Võib ju vaielda, et lähedase isiku üleelamised ei sõltu sellest, kus inimene sureb, vaid sellest, kas seda surma pealt nähti,” selgitas advokaat.

“Meditsiinivaldkonnas lasub igal töötajal suur vastutus, kuid sotsiaalministeeriumi eestvõttel oleks vaja tegeleda sellega, et vastutus oleks täpsemalt määratletud. Tänase vastutuskoorma taustal jääb arusaamatuks ministeeriumi plaan liikuda hoopis teises suunas ja juurutada meditsiinis vigadest raporteerimise süsteem. Selline süsteem ei hakka tööle: on vähe tõenäoline, et meditsiinitöötaja hakkab igast probleemsest juhtumist otse ministrit teavitama. See ei aita kaasa probleemide lahendamisele, vaid toob neid juurde: sama hästi võiks bensiinijaamas tikkudega mängida,” nentis Nõmper.

Samal teemal

29.11.2017
KINDLUSTUSED: maksumuudatus soodustab eraravikindlustust
07.11.2017
FOTOD | Kohtunik Merle Parts: „Kui patsient saab loodetud abi asemel haiglas surma, siis on see erakorraline!“
09.10.2017
Haigla esindaja: vereülekandel surnud eaka naise pärijatel pole õigust valurahale
07.10.2017
Vereülekandel surmava vea teinud medõde tunnistab süüd, kuid hukkunu lähedastele valuraha maksta ei taha