Eesti uudised

Kaua virtuaalraha hind veel tõuseb ja millal võib saabuda krahh?

„Edasi, bitcoin, tee meid rikkaks ja õnnelikuks!“ (64)

Juhan Haravee, 10. detsember 2017 09:24
VIRTUAALMÜNT: Aastaga 15 korda kallinenud Bitcoin ajab rahasõbrad hulluks.Foto: Alexander Demianchuk/TASS
Virtuaalraha bitcoin'i hullumeelne buum on nii mõnegi ettenägeliku mehe-naise 15 korda rikkamaks teinud. Hinnalage pole asjatundjate arvates veel saavutatud, kuid krahhini pole samuti ilmselt enam palju ega jäänud. Eestis aga küpsetatakse samal ajal rahvuslikku virtuaalraha estcoin.

Virtuaal- ehk e-raha bitcoin ( tõlge – bitimünt) nägi ilmavalgust 2008. aastal ja selle loojaks peetakse Satoshi Nakamoto varjunime kasutavat meest. Bitcoine saab talletada arvutis failina ning kasutada maksevahendina st neid osta ja müüa, tasuda nendega kaupu või teenuseid ostes, kui sellega on nõus kaupade- või teenustepakkuja. Bitcoinidega on võimalik arveldada anonüümselt ja vahetult, ilma et finantsasutused saaksid arveldaja tegevusel silma peal hoida. Selline vabadus on ahvatlev nii ausatele kuid kahjuks ka ebaausatele inimestele, kes oma raha liigutamise saladusest lugu peavad.

Samal teemal

Bitcoin pole mõistagi ainuke seda tüüpi e-raha, mida Euroopa Keskpanga hinnangul oli juba paar aastat tagasi käibel 500 ringis. Bitcoin on neist aga kindlasti tuntuim.

Sel aastal on bitcoin'i hind teinud läbi jalustrabava hüppe. Kui aasta alguses kõikus bitimündi hind 1000 dollari ümber, siis detsembri esimeseks nädalaks on see tõusnud juba 15 000 dollarini. Seal ta siis nüüd kõigub üles-alla. Reedel kell 13.33 oli  e-raha veidi langenud, makstes sel hetkel vaid 13 968 dollarit. Igal juhul need, kes olid kuid tagasi bitcoin'e soetades e-rahasse panustanud, võisid veel hiigelkasumist rõõmu tunda. Kui kaua see lust ja lillepidu kesta võib ning millal saabub krahh, ei oska praegu vist keegi täpselt ennustada. Reede hommikul kinnitas SEB panga analüütik Peeter Koppel Vikerraadios, et tema hinnangul on viimane sööst üles, millele järgneb möödapääsmatu langus, alles ees. Kell 13.45 on Bitoin jälle veidi tõusnud – 14 424 dollarini. „Edasi, edasi, baby – tee, mind õnnelikuks!“ kiunub e-raha kauplemiskeskkonnas kirglik rahapööritaja. Bitcoin'i turuväärtus küünib 250 miljardi dollarini.

Koppeli sõnul võideldakse maailmas juba aastaid aktiivselt sularaha vastu ja rahapööritajad on otsimas uusi alternatiivseid ning huvitavaid kauplemisvõimalusi. Sealt siis ka huvi anonüümsust tagava e-raha vastu, mis paraku avab uksi ka rahapesuks. Koppeli hinnangul ei saa kindlasti alahinnata ka psühholoogilist aspekti, millest annab tunnistust bitcoin'i ostu-müüki sukeldunud inimeste lausa hullumeelne hasart. Bitcoin'i tähelendu tõukavat samuti tagant usaldamatus rahaturgude vastu.

Virtuaalraha võib kergesti kaotada

 Virtuaalraha skeemid on tulnud, et jääda. Viimaste aastate areng on plahvatuslik. Neist ei saa mööda vaadata ei riigid ega riikide ühendused oma keskpankade ja muude institutsioodiga. Kaaluda on vaja riske ja mõjusid, mida e-raha endaga kaasa tahes-tahtmata kaasa toob.

„Nii bitcoin'i kui ka virtuaalrahaga üldiselt seonduvad küsimused on olnud keskpankade seas arutlusel ja selle kohta on Euroopa Keskpank koostöös riikide keskpankadega avaldanud uurimuse, milles analüüsitakse kogu temaatikat laiemalt,“ kommenteerib e-raha võidukäiku Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela. „Praeguste hinnangute kohaselt ei kujuta virtuaalraha selle piiratud kasutusulatust arvestades ohtu ei hinna- ega finantsstabiilsusele. Ühelt poolt esindavad virtuaalraha skeemid  finantssüsteemi uuendusi  ja pakuvad tarbijatele alternatiive tavapäraste maksesüsteemide kõrval, kuid teisalt tuleb tarbijate tähelepanu pöörata virtuaalraha kasutamisega kaasnevatele riskidele.“

Nõmmela sõnul on virtuaalraha skeemide näol tegemist valdkonnaga, mis on täielikult reguleerimata ja mille üle ei teosta järelevalvet ükski asutus. „Bitcoin, täna tõenäoliselt edukaim virtuaalraha või krüptorahaskeem võimaldab nii virtuaalsete kui ka reaalsete kaupade ja teenuste ostmist,“ räägib asjatundja. „Iseenesest on tegemist probleemse skeemiga, kuna rahaloome pole arusaadav, virtuaalse raha hind ehk vahetuskurss on kõikuv ja ebastabiilne. Lisaks võib rahaomanik selle kiiresti kaotada, kui näiteks arvutis puudub vajalik viirusetõrje või taastevõimalused. Nagu öeldud, ei ole virtuaalraha teenus seadusandluses reguleeritud, seega on teenus täna vaid teenuse pakkuja poolt kontrollitav ning kõik riskid kannab virtuaalraha kasutaja, kuna kasutajal ei ole negatiivsete juhtumite korral kellegi poole abi saamiseks pöörduda.“

Estcoin küpseb EASis

Nõmmela kinnitab sedagi, et reguleerimata ja anonüümne maksekeskkonda ahvatleb kurjategijaid, kes võivad kasutada virtuaalraha skeeme rahapesuks, terrorismi rahastamiseks või muudeks ebaseaduslikeks tegevusteks, heites tõsise väljakutse õiguskaitseorganitele. Nõmmela sõnul tõuseb bitcoin'i hind seni, kuni jätkub huvilisi, kes soovivad sellesse skeemi panustada. „Ja kui siis ühel päeval soovib suur hulk seniseid panustajaid  oma kasumi bitcoin'e müües välja võtta, kukub ka e-raha hind täiesti kontrollimatult, “ Eesti Panga ametnik.

Augusti lõpus teatas EASi e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus, et Eesti võiks hakata e-residentidele pakkuma uut rahvuslikku krüptovaluutat estcoin. Selle idee kiire teoks tegemine tõstaks Eesti esimeseks riigiks maailmas, kus hakatakse pakkuma oma rahvuslikku virtuaalraha ehk krüptomünte. Kui kaugele on selle eesrindliku algatusega tänaseks jõutud?

Estcoin'i idee on jõudnud sinnamaani, et tänaseks oleme koondandanud nii Eestist kui rahvusvaheliselt parimad mõtted ja vormistame uut blogi postitust, mis formuleerib selle idee täpsemaks. Lähinädalate jooksul saate sellest täpsemalt kuulda,“ ütleb Kaspar Korjus EASist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee