Eesti uudised

Reformierakond käärib? Siim Kallas soovib erakorralisi valimisi, sest erakond on lõhenenud. Hanno Pevkur on mõttega päri (43)

Marvel Riik, 8. detsember 2017, 23:55
KARTUS PUUDUB: Reformierakonna esimees Hanno Pevkur on valmis erakonnas õhku puhastama ning haarama kinni auesimehe Siim Kallase mõttest, et tuleks korralda uued partei sisevalimised, et kindla meeskonnana minna 2019. aasta riigikogu valimistele. „Mina sisevalimisi ei karda,“ märkis Pevkur.Foto: Alar Truu
Reformierakonna auesimees Siim Kallas ütles selle nädala usutluses ERRile, et erakond on lõhenenud ja vajab erakorralisi valimisi, et ühtse meeskonnana 2019. aasta riigikogu valimistele vastu minna. Partei juht Hanno Pevkur haaras provotseerivast mõttest kinni ja tegigi ettepaneku erakorralisteks valimisteks. „Mina sisevalimisi ei karda,“ märkis Pevkur.

Siim Kallase vastused ERRile on tekitanud mitmetes reformierakondlastes mõistetamatust. Nimelt arvas Kallas, eterakond ei saa minna valimistele lõhenenuna, mistõttu tuleks korraldada erakonnas uued juhivalimised.„Kui see on lihtsalt [Siim Kallase] selline meeldib, ei meeldi positsioneerimine, siis see ei ole väga konstruktiivne,“ ütles Reformierakonna juhatuse liige Andrei Korobeinik, kellel on raskusi mõistmaks auesimehe motiive. „Kui Kallas ei ole rahul ei ole, siis millega täpselt? Mina juhatuse koosolekul küll ei ole kuulnud tema poolt ühtegi etteheidet.“

Samal teemal

Korobeiniku sõnul peaks erakonnas praegu kõik selge olema. Alles jaanuaris toimusid erakonnal valimised, mille võitis Hanno Pevkur Kristen Michali ees.

 „Ütlesin seda eile [neljapäeval] ja kordan seda täna [reede] – mina sisevalimisi ei karda. Ütlen ka, et Eesti huvides ei tohi ühelegi poliitikule olla võim nii armas, et selle külge klammerduda ja julgen väita, et sisemistes tõmbetuultes Reformierakond ei ole Eesti huvides,“ teatas Reformierakonna esimees Hanno Pevkur pärast juhatuse koosolekut, võttes Kallase valimiste mõtte juhatuse liikmete üllatuseks vastu.

Õhtulehele teadaolevalt oleks juhikohast huvitatud peale praeguse esimehe Hanno Pevkuri veel Kristen Michal ning Siim Kallas ja Kaja Kallas. „Tegelikke soovijaid on neist üks või kaks: Hanno ametlikult, Kaja räägib ise enda eest, kui aeg on,“ ütles erakonna aseesimees Jürgen Ligi. „Aga poliitika kujundamisse tahavad panustada nii nemad kui palju teised. Kindlasti ei eksisteeri lõhet, mis kaks leeri oleks tekitanud. Enamus ei näe asja nii.“

Reformierakonna aseesimehe ja eurosaadiku Kaja Kallase sõnul on olnud erakonnas arutelusid, kuidas lahendada olukord, mis tekkis endise esimehe Taavi Rõivase tagasiastumisega möödunud aasta detsembris. Nimelt valitakse Reformierakonna põhikirja järgi erakonnale esimees ja kolmteist juhatuse liiget üldkogul, kahe aastaste ametiajaga. See aga toimus tänavu jaanuaris, tekitades olukorra, kus Reformierakond peaks valima endale uue ladviku 2019. aasta jaanuaris, ehk kaks kuud enne riigikogu valimisi.

„Selles osas tunduvad kõik olevat ühte meelt, et ei ole mõtet vahetult enne suuri valimisi teha erakonna sisevalimised. Tõenäoliselt peaks tegema mingi otsuse erakonna üldkogul, mis toimub nüüd suvel,“ rääkis Kallas, kes ei soostunud spekuleerima nimede üle, kes võiksid minna Pevkuriga võitlustulle.

Meeleolud Reformierakonna tänasel korralisel juhatuse koosolekul olid Ligi hinnangul positiivsed ning põhiküsimustes oldi üksmeelel. „Häid sõnu valitsuse suhtes seal igatahes ei kõlanud ja seepärast on väga tähtis, et mingid meie siseasjad ei saaks meie enda sõnumite varjutajateks,“ toonitas Ligi pärast koosolekut.

Kuna eilsel Reformierakonna juhatuse koosolekul oli kohal natukene üle poole 13-nest juhatuse liikmest, siis väga sisulist arutelu ei peetu. Siiski otsustati mõtiskleda Pevkuri ettepanku üle, kas korraldada erakorralised valimised või mitte. Kahe nädala pärast koguneb erakonna juhatus uuesti ning siis peaksid selguma partei edasised sammud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee