Vikerkaaremägi Peruus.Foto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 8. detsember 2017 18:14
Ameerika värvitootja Pantone valib iga aasta lõpus järgmise aasta teemavärvi. Pantone on ise tuntud nn värvide sobitamise süsteemi poolest, millest on saanud trükitööstuse standard. Selle aasta värviks valisid nad midagi „müstilist ja mõtlemapanevat“.

2018. aasta värviks nimetas Pantone värvitooni Ultra Violet ehk violetse värvi (kood PANTONE 18-3838). Valikut põhjendatakse järgmiselt: „Keerukas ja mõtlemapanev Ultra Violet räägib kosmose müstikast, teadmatusest selle ees, mis ees ootab ning avastustest, mis meid edasi viivad. Lõputu ja piiritu öötaevas on selle sümboliks, mis kõik võib võimalik olla ning inspireerib meid otsima maailmu väljaspool meie endi oma.“ Pantone'i valiku kiitis heaks ka kosmoseagentuur NASA.

Violetseid toone on seostatud kuninglikkusega - keskajal olid purpur, lilla ja violett äärmiselt kallid värvid ning neid said lubada vaid ühiskonna jõukaimad inimesed. Kuninganna Elizabeth I suisa keelas nende kandmise kellelgi teisel peale omaenda sugulaste. Violetseid kostüüme on kandnud paljud superstaarid nagu Prince, David Bowie ja Jimi Hendrix.

Muide, 2018. aasta muld on segametsade punakaspruun näivleetunud muld ning homme, 9. detsembril kuulutatab Eesti mükoloogiaühing välja aasta seene. 2018. aasta lind on auväärne metsis. Saksamaal toimuvad iga-aastased aasta lille valimised, selleks on järgmisel aastal pikalehine mailane. 2018 tuleb Hiina kalendri järgi Maa Koera aasta.