Vaevalt on kellelgi enam illusioone, et pensionile jäämisega hea elu alles algab. Demograafiline trend lubab pigem vastupidist – töötada tuleb, kuni tervist jagub, ja vanaduspõlves maailma avastamine on enamikule kättesaamatu unistus. Kulude kokkuhoidmise vajadusest vananeva rahvastiku tingimustes on kantud ka pensionireform.

Nii välditakse pensioniiga oodatava elueaga sidudes küll järske tõuse, kuid vaevalt lohutab tulevast pensionäri see, et tema lapsed saavad pensionile veelgi hiljem. Teinegi muudatus – lubada pensionile jääda kuni viis aastat varem – näib olevat kasulik esmajoones riigile, sest väljamaksed on sel juhul väiksemad. Varem pensionile jäädakse enamasti aga kehva tervise tõttu. Kuid enim pahameelt tekitab vast sotsiaalministeeriumi ettepanek, mille järgi toimub järkjärguline üleminek süsteemile, kus esimese samba pensioni suurus sõltub üksnes tööstaažist. Võrdsemad pensionid võivad ilusasti kõlada küll paberil, kuid pole seda tegelikkuses, kui see tähendab, et need on ühtlaselt madalad.

Enim küsimärke tekitab aga teise pensionisamba tulevik. Kui sotsiaalministeerium näeb ette, et aastatel 1970–1982 sündinutele avatakse võimalus uuesti liitumiseks, siis Helir-Valdor Seeder valitsuserakonna juhina peab õigeks hoopis riiklike maksete lõpetamist. Raha pööritamise alternatiivina pakub ta enam panustamist järgmisesse põlvkonda. Et pikas perspektiivis tähendaks sadade miljonite kasutamise üle otsustusõiguse liikumine poliitikute kätte aga seda, et rahale leitaks järjest loomingulisemaid kasutusviise, on hea, et vähemalt esialgu on selline mõte Seedri soolo. Küll ei tähenda see, et fondihaldurite mitterahuldavat tööd tuleks vaikides pealt vaadata.

Mõistlik inimene teab aga niigi, et kõiki mune ühes korvis hoida ei tasu, ja mõistab, et pensioniks valmistumine on midagi hoopis enamat kui raha kogumine.

Jaga artiklit

17 kommentaari

A
Arvamus  /   18:13, 18. dets 2017
Milleks me siis sotsiaalmaksu maksame, kui pensioni ei hakkagi saama? Ütlete, et toetusteks, aga jäägu siis igasugused toetused ka ära ja igaüks püüdku is hakkama saada. Täielik diskrimineerimine ju - jätame pensionid ära, aga toetusi maksame ja mõnikord isegi nendele, kes pole päevagi töötanud ega makse maksnud? Nii küll ei lähe, sõbrad?
R
Riik,kes juba 2012 korjas meilt maksudeks  /   16:11, 10. dets 2017

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis