Maailm

Saksamaa võtab kursi Euroopa Ühendriikidele? (61)

Aadu Hiietamm, 8. detsember 2017, 17:30
SPD liider Martin Schulz.Foto: AFP / Scanpix
Berliinis toimunud Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) kongressil valisid delegaadid 81,94% häältega erakonna esimeheks tagasi Martin Schulzi. Schulz juhib parteid märtsist. Siis kogus ta 100% hääli.  

 Delegaadid andsid partei juhtkonnale ka volituse alustada 13. detsembril kristlike demokraatidega kõnelusi uue koalitsioonivalitsuse moodustamiseks.  Teatavasti keeldusid sotsiaaldemokraadid pärast 24. septembril toimunud Bundestagi valimisi koos kristlike demokraatidega suures koalitsioonis jätkamast.

Liidukantsler Angela Merkel.Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

Valimised võitnud kristlike demokraatide liider ja senine liidukantsler Angela Merkel üritas seejärel kokku panna nõndanimetatud Jamaika koalitsiooni, kuhu peale kristlike demokraatide kuulunuks vabad demokraadid ja rohelised. Kuna kristlike demokraatide värv on must, vabade demokraatide värv kollane ja roheliste värv roheline, siis annavad need värvid kokku Jamaika lipu ning loodavat valitsust nimetati Jamaika koalitsiooniks. 

Paraku jäid kõnelused tulemusteta ning 20. novembril kuulutati Jamaka koalitsiooni moodustamine nurjunuks. Seejärel ärgitas sotsiaaldemokraatide ridadest liidupresidendiks valitud Frank-Walter Steinmeier oma parteikaaslasi ümber mõtlema ja ikkagi üritama uue valitsuse moodustamist koos kristlike demokraatidega. 

Sotsiaaldemokraatide ja kristlike demokraatide kõnelused algavad tuleval kolmapäeval. SPD sõnul võivad need viia uue suure koalitsioonini, toetuse lubamiseni Merkeli vähemusvalitsusele või ka läbikukkumisele ja uute valimisteni. 

Tähelepanu väärib, et Martin Schulz rääkis parteikongressil tehtud ettekandes tungivast vajadusest luua Euroopa Liidu baasil hiljemalt 2025. aastaks Euroopa Ühendriigid. Schulzi nägemuses ühendaks Euroopa Ühendriike ühine põhiseaduslik leping ning need Euroopa Liidu liikmesriigid, kes selle kontseptsiooniga ei nõustu, peaksid liidust lahkuma. Schulz rõhutas, et Euroopa Ühendriike on vaja Euroopa Liidu konkurentsivõime tõstmiseks ja suurte väljakutsetega (näiteks kliimamuutused ja massiimmigratsioon) toime tulemiseks.

Kui kristlike demokraatide ja sotsiaaldemokraatide uus koalitsioon peaks kolmapäeval algavate kõneluste tulemusena saama reaalsuseks, siis võtab SPD juht Euroopa Ühendriikide idee kindlasti ka uude valitsusse kaasa. Tõsi, kristlike demokraatide Baieri sõsarpartei CSU üks juhtivaid poliitikuid Alexander Dobrindt kritiseeris Schulzi ideed ja nimetas teda Euroopa-radikaaliks.  

Poliitikaeksperdid leidsid vahetult pärast 24. septembril toimunud valimisi, et on väga hästi, kui Saksamaa saab uue valitsuse jõuludeks. Hetkel tundub, et tegemist oli liiga optimistliku prognoosiga ning uus valitsus sünnib alles uuel aastal.  

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee