Eesti Vabariigi 100. juubel

SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 78. koht: metsavennad (10)

LISA KOMMENTAAR

Tõde kangelastest 9. detsember 2017 23:04
Ööl vastu 31. juulit 1945. a mõrvati Torma vallas Lilastvere külas talunaised Marie-Elisabeth Ojasilla koos 15aastase tütre Helmiga ja Anna Kirtsi. 1945. a ööl vastu 26. maid süüdati Sadala vallas Metsakülas põlema Hugo Vaheri vanematekodu. Kui pere majast välja jooksis, langesid kõik metsavendade kuulidest.
Veretööd aga jätkusid. Ohvriteks olid Richard Odras Torma valla Vanamõisa külast, August Väits Sätsuverest ja Karla Õispuu Rääbise-Metsanurgalt. 1948. a 1. jaanuari ööl tapeti jõhkralt Õispuu neljaliikmeline perekond: pereema Aliide, täisikka jõudnud tütred Helju ja Aino ning 12aastane poeg Harald.
Kangelased? Meie kandis mäletatakse ikka ka põhiliselt mõrtsukatena! "Viljandimaal endises Võisiku, praeguses Kolga-Jaani vallas
moodustus 1941. aastal sealsetest omakaitsemeestest tõeline „surmaeskadron“, mis vägivallatses Saksa ajal rahvuskaaslaste – koguni sõprade, sugulaste ja ühekülainimeste kallal vähemasti samasuguse julmusega, kui äsjased hävituspataljonid. Selle liikmed olid valdavalt Vene sõjaväest ja küüditamisest kõrvale hoidunud metsavennad. Vähe oli ohvreid, kel õnnestus toonase Võisiku vallavanema Leonid Laari eestvedamisel toorutsenud mõrvarite käest eluga pääseda.
Sel, sisuliselt tabuteemal pole seni olnud kombeks kuigi kõva häälega rääkida. Sest eks pea ju kaasaegne ajalookäsitlus metsavendi vabadusvõitlejateks ja represseerituteks, sageli kangelastekski. Kuigi paljud neist olid tegelikult pesuehtsad mõrtsukad.
Metsavennad. 8. detsember 2017 15:22
Kole sõna.Ajab praegugi kananaha ihule.Ei olnud need vennad süütukesed.Tean,sest elasin ,küll lapsena,aga ikkagi sellel ajal.Ilp,Saaremaal,tappis oma pruudiga täiesti süütuid inimesi.Kogu aeg oldi hirmul,et keegi öösel akna taga põrutab ja nõuab sisselaskmist.Minul tapsid metsavennad isa ja Ilbi varjamise pärast saadeti vanaisa vend Siberisse,kogu perega.Kui ta ei oleks varjamisega nõus olnud,oleks Ilp ta teise ilma saatnud. Ei ole ,keda ülistada. Mitte mingeid vale-metsavendi Saaremaal ei olnud ega ka mujal Ei maksa sõnu tuulde loopida. Praegu elavad veel inimesed,kes kõike mäletavad.
Odin 8. detsember 2017 13:15
Aga kuhu jäi minu kommentaar, mille ta neljandana avaldasite, ning mille ma kirjutasin vastuseks "mõttetu mehe" plärale?
Mees! 8. detsember 2017 13:36
Juba enda nimetamine jumala nimega annab selge märgi tugevatest vaimsetest kõrvalekalletest.
Paranda meelt ja otsi abi.
Mõttetud mehed 8. detsember 2017 09:37
Lõpuks pöörasid ära ja tapsid suva talumehi, kes süüa ei andnud ja vägistasid pioneere.
Selliste heroiseerimine tundub väga kummaline.
!!! 8. detsember 2017 10:30
Ära unusta, et üks julgeoleku võitlusmeetod oli niinimetatud provokatiivsete vale-metsavendade jõukude organiseerimine. Just need pidid rahulike elanike kallal julmusi toime panema. Et metsavendlust rahva silmis kompromiteerida. Rahvast nende suhtes tõrksaks muuta.
Samuti tegutsesid metsavendade sildi all ka mõned röövlijõugud. Kes nägid selles head võimalust võõra sildi all soomust teha. Ainult et nemad käisid vaid saagiretkedel, muidu elasid aga legaalselt nõukogude ühiskonnas, mite metsas. Ning et neis jõukudes lõi kaasa ka demobiliseeritud nõukogude sõjaveterane, miilitsaid ning ka siia elama asunud vene rahvusest tegelasi.
Ajupestud hüüatajale hüüumärkidega 8. detsember 2017 13:34
Ja nii saatsidki omad näitemänge mängima, siis püüdsid kinni ja lasid maha!? Selle va Julgeoleku omad?
Kas igasugune loogika puudub sinul üldse?
Nojahh, eks need sinu "metsavennad" mängisid lauldes metsades ringmänge ja ootasid Valget Laeva.
Küll on hea valitseda inimesi, kelledel igasugune arutlusvõime puudub.
Odin 8. detsember 2017 12:21
Kui sa nii lolli juttu suust välja ajad siis ei jää muud üle kui arvata, et oled geneetiliselt seotud NKVD, MGB, KGB ning RJK sildiga kaetud asutustes eesti rahvast vaenanud isikutega. Ja seda otseses mõttes.
No näed, oledki paranoiku 8. detsember 2017 21:23
NKVD, MGB, KGB ning RJK on kogu aeg silme ees.
Tõesti, otsi abi, sest voodimärgamine pole su suurim probleem
Enn 8. detsember 2017 08:10
Selleaegsed inimesed arvasid tihti tagajärgi, et Ameerika onu oma valge laeva varsti tulla lubamisega saatis palju noori mehi ilmaaegu surma.