Urmas Reinsalu (Teet Malsroos)

Õigusriik, inimõigused ja tõhus riigijuhtimine on stabiilse poliitilise raamistiku ning toimiva majandussüsteemi kujunemise eeldusteks, sõnas justiitsminister Urmas Reinsalu viiendal Kesk-Aasia ja Euroopa Liidu justiitsministrite õigusriigi konverentsil Brüsselis.

Tänavuse konverentsi põhiteemad on juurdepääs õigusemõistmisele ning alternatiivsed vaidluste lahendamise mehhanismid ning seda juhtis eesistujana Eesti.

Reinsalu avaldas head meelt, et Eesti saab oma eesistumise ajal panustada Euroopa Liidu ja Kesk-Aasia riikide koostöösse. „Riigina, kel on hiljutine kogemus sarnase ümberkujunemisega, ja õigusriigi olulisusse vankumatu uskujana, võin kinnitada, et on olemas reaalne seos põhiõiguste, õigusriigi ja majandusliku kasu vahel.“

Justiitsministri hinnangul annab juurdepääs õigusemõistmisele kodanikele ja ettevõtetele käegakatsutavaid tulemusi. „Võimalikud vaidlused lahendatakse kiiremini ja odavamalt ning sealjuures tekib inimestes ja ettevõtjates kindlustunne, et süsteem suudab õigusi kaitsta ja tagada õiguskindluse. See loob usaldust ärikliimale, mis toob omakorda kaasa uute investorite suurema valmisoleku võtta riske, mis kaasnevad äritegevusega uuel turul. Põhjamaades nimetame seda lumepalliefektiks,“ märkis Urmas Reinsalu.

Justiitsministeeriumi õiguspolitiika asekantsler Kai Härmandi hinnangul on turvalised digilahendused märkimisväärselt parendanud õigusloome kvaliteeti. „Tänu täisautomaatsele maksekäsumenetlusele on võimalik lihtsamad kohtuvaidlused lahendada kiiremini ja kuluefektiivsemalt, jättes seega kohtutele enam aega keerukamate vaidluste lahendamiseks. Näiteks on võimalik vaidlus lahendada senise 100 päeva asemel 60 päevaga,“ rääkis Härmand.

Viimase dekaadi jooksul on Euroopa Liidu liikmesriigid pidanud tihedat dialoogi Kesk-Aasia riikidega õigusriigi teemadel, eeskätt õigus- ja kohtureformide alase koostöö teemal. Näiteks kohtusüsteemi sõltumatus, kriminaalõigus, juurdepääs õigusemõistmisele, habeas corpus'e põhimõte, haldusõigus ja kaubandusõigus.

Jaga artiklit

5 kommentaari

A
ar  /   20:22, 7. dets 2017
ära aja jama hr reinsalu võimalik rikastele on see lõbu, teised pühkugu suud puhtaks müüd omad inimesed maha !!!
U
ussr  /   19:19, 7. dets 2017
Ma ei tea, kas Õhtuleht seda kommentaari läbi laseb, kuid tahaks lugejatega veidi jagada kogemust Eestist kui õigusriigist.
Minuga võttis ühendust üks ajakirjanik, kelle poole oli pöördutud testamendi kadumise asjus. Inimesel puudusid esimese ringi pärijad ning ta oli teinud koduse testamendi ning märkinud kodanikuportaalis testamendi asukoha. inimene oli kahtlastel asjaoludel surnud, aga see selleks, kuid peale inimese surma oli testament kadunud ning ka kodanikuportaalist oli kadunud sissekanne koduse testamendi asukoha kohta. Sai siis ise ka prooviks tehtud kodune testament ning eesti.ee portaali märgitud testamendihoidja nimi ning aadress, kõik nii nagu peab. Ma ei tea, kas see on asjaga seotud, kuid peale testamendi tegemist sai mõned korrad arsti juures käidud, kus terviseprobleemi ei leitud, kuigi see oli olemas--käisin erakliinikumis. Ning testamendi kirjutamise aega oli eesti.ee portaalisis muudetud, kuupäev oli toodud ettepoole. Kui ma näiteks oleksin selle aja jooksul ära surnud, siis inimene kelle nimele oli kodune testament tehtud ei oleks enam pärandust saanud kuna kuupäeva muutmise tõttu oli koduse testamendi kehtivusaeg 6 kuud lõppenud.
Soovitan kõigil, kes on teinud eesti.ee portaali kaudu testamendi või märkinud seal ära testamendi hoidja, kontrollida kas testament on ikka alles ja kas kuupäevad vastavad ikka sellele, mis sai testamendi koostamisel kirja pandud.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis