Eesti uudised

Uuest aastast võib proteesihüvitis jääda kättesaamatuks (16)

Ada Maltseva, 7. detsember 2017 16:34
Eesti Hambaarstide Liidu presidendi Marek Vingi hinnangul on riigi poolt lühinägelik odavust taga ajada, sest patsiendid sellest tegelikult ei võida, vaid teenus muutub kättesaamatuks. Foto: Tiina Kõrtsini
Alates 1. jaanuarist 2018 saab hammaste proteesihüvitist kasutada ainult nende proteesitegijate juures, kes on sõlminud haigekassaga lepingu. Probleem on selles, et haigekassa ei ole veel proteesiteenuste hinnakirja kinnitanud, mistõttu pole ühtegi lepingut veel sõlmitud.

Millest omakorda tuleneb küsimus, et kuidas on pensionäril võimalik uuel aastal soodustingimustel proteese saada, kui hambakliinikuid, kes oleks proteesihüvitiste süsteemiga liitunud, lihtsalt pole.

Samal teemal

Hinnad kinnitatakse alles nädala pärast

„Toodet, mida haigekassa reklaamib, pole veel olemas. Hinnakirja pole keegi näinud,“ on Eesti hambaarstide liidu president Marek Vink nõutu. Tema teada on proteesiteenuste hinnakiri küll koostamisel, kuid hambaarstide liitu sellesse kaasatud ei ole. „Meil pole õrna aimu, mis sealt tuleb,“ märgib Vink.

„Vastab tõele, et praegu ei ole proteesiteenuste hinnakiri veel kinnitatud,“ kinnitab haigekassa tervishoiu- ja kommunikatsiooniosakonna kommunikatsioonispetsialist Kaidi Kasenõmm. „Hindade väljatöötamine on viibinud seetõttu, et raviasutustel, kes annavad meile proteeside valmistamiseks vajalike kulude kohta infot, on andmete koondamine võtnud planeeritust rohkem aega. Esitame proteesihüvitisega seotud materjalid 8. detsembril haigekassa nõukogule, kes kinnitab need 15. detsembril. See on tavaline samm uue teenuse välja töötamiseks või juba olemasoleva teenuse uuendamiseks, et meie koostame hinnakirja ja teenuse kirjelduse, esitame selle nõukogule, kes siis saab anda tagasisidet ja need kinnitada,“ põhjendab Kasenõmm.

Haigekassa soovitab oodata

„Kel proteese vaja, katsuge veel selle aasta sees arstile pääseda, nii saate oma proteesihüvitise ära kasutada,“ soovitab Vink pensionäridele, sest uuest aastast võib proteesihüvitis jääda kättesaamatuks. „Arusaadavalt tekib kitsa ajaraami tõttu üleminekuajal segadust, mistõttu oleme inimesi sellest aegsasti teavitanud,“ kinnitab haigekassa kommunikatsioonispetsialist ja soovitab inimestel proteeside aega planeerides veidi oodata ning mitte panna seda kohe järgmise aasta algusesse. „Parem on oodata jaanuari teise pooleni, kui on teada partnerid, kelle juures saab hüvitist kindlasti kasutada. Esimestel kuudel võib tekkida olukord, kus inimesel ei ole kodu lähedal kohe proteesihüvitist võimalik saada ja tuleb veidike oodata,“ möönab Kasenõmm.

„Pikemas plaanis aitab uus kord muuta proteeside hinnad õiglasemaks ja tagab ühesugused teenused sama hinna eest kõigi haigekassa partnerite juures. Nii nagu see on praegu näiteks haiglaravi, perearstiabi või laste hambaravi puhul. Kuna hinnakiri on kinnitamata, siis allkirjastatud lepinguid proteesihüvitise pakkumiseks veel ei ole, kuid kaks hambaravikliinikut on juba esitanud taotluse selle sõlmimiseks,“ kinnitab ta.

Odav asi võib minna kalliks maksma

Vink ei ole rahul, et odavama ravi pakkumise ettekäändel lõhutakse senine hästi toimiv süsteem, millega on kõik rahul. „Odav asi läheb kalliks maksma. Riigi poolt on väga lühinägelik odavust taga ajada,“ hoiatab ta. Eesti hambaarstide liidu presidendi jutu järgi usuvad tervishoiuametnikud, et pealinna hambaarstid on võtnud suuna peamiselt põhjanaabrite teenindamisele ja sellest tulenevalt on koostatud hambaraviteenuse hinnad, millest tuleks nüüd „õhk välja lasta“. Vingi sõnul on soomlastest patsientidele keskendunud võib-olla mõned üksikud Tallinna sadama läheduses asuvad kliinikud, mille omanikud on samuti soomlased ja ka arstidena töötavad soomlased. Välismaalased moodustavad siinsete hambakliinikute patsientidest täiesti marginaalse osa, kinnitab Vink. Odavat ja ebakvaliteetset tööd hambaarstid teha ei taha. „Riik tahab sundida ettevõtjaid töötama riigi hindadega. Selle asja nimi on hiiliv riigistamine. Ja see kõik toimub patsientide arvelt,“ pahandab Eesti hambaarstide liidu president.

---

Hambaraviteenuse kvaliteet kannatab ja kättesaadavus väheneb, tõdevad hambarstid

Eesti hambaarstide liidu president tegi hiljuti avaliku pöördumise, milles toob välja, et riigi hambaravipoliitika ei arvesta patsiendi huvidega, samuti kaotavad arstid ja kliinikud.  

„Viimase aasta jooksul suutervise valdkonnas ellu kutsutud muudatuste eesmärk on sundida hambaraviasutusi täiskasvanute hambaravi ja proteesimise teenust pakkuma riigi poolt jõuga alla surutud hindadega. Enamik Eesti hambaarstidest selle korraldusega liituda ei kavatse, sest „teenuse kättesaadavuse parandamise“ loosungi varjus on kampaania tegelik eesmärk toota poliitlubaduste täitmiseks vajalikku statistikat. See pole patsiendi huvides, sest kvantiteedile rõhumisega kannatab hambaraviteenuse kvaliteet,“ tõdeb Marek Vink pöördumises. „Otsus suruda hästi toimiva turu tingimustes teenuseosutajatele peale riikliku hinnakirjaga kaasnev vähese kvaliteediga raviteenus on juba Eesti NSV ajal läbikäidud rada. Kas me ikka igatseme plaanimajandust tagasi?“ küsib ta.
Seni ei ole poliitikakujundajaid hambaarstide sisulisi seisukohti arvestanud, tõdeb Vink ning kutsub pooli läbirääkimiste laua taha, sest praegu kehtestatav süsteem ei täida seatud eesmärke.
Eesti hambaarstide liit leiab, et patsiendil peab säilima õigus kasutada riiklikku hambaravitoetust endale meelepärase hambaarsti juures ja selleks peab täiskasvanute hambaravi- ja hambaproteesihüvitis jääma rahaliseks.

---

Täiskasvanute hambaravihüvitis - milline on praegune seis?

1. juulist hakkas kehtima täiskasvanute hambaravi hüvitamisel uus kord, mille järgi on hüvitis 30 eurot aastas ning inimesed ei pea enam ise taotlusi esitama, sest arveldamine toimub hambaarsti ja haigekassa vahel otse. Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga vastava lepingu sõlminud hambaarstide juures.
Haigekassa teatel on täiskasvanute hambaravihüvitise pakkumiseks praeguseks lepingu sõlminud 170 hambaravikabinetti ja täiskasvanute hambaravihüvitist on juba kasutanud ligi 72 000 inimest üle 2,7 miljoni euro eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee