Maailm

PALESTIINLASED: Trump avas põrguväravad (17)

Aadu Hiietamm, 7. detsember 2017, 16:10
PROTEST: Palestiinlased neljapäeval Gaza linnas USA riigilippu ja Donald Trumpi pilti põletamas. Foto: REUTERS/Scanpix
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump täitis valimiseelse lubaduse ja tunnustas Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.  USA välisministeerium sai korralduse alustada ettevalmistusi saatkonna kolimiseks Tel Avivist Jeruusalemma. Trumpi otsus ajas palestiinlased raevu. Liikumise Hamas sõnul avas ta põrguväravad. Seoses sellega kutsuti palestiinlasi alustama uut intifada't ehk ülestõusu. 

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kiitis Donald Trumpi vapra ja õiglase otsuse eest.

Samal teemal

Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks soovivad palestiinlased on seevastu raevus. Palestiina president Mahmud Abbas ütles, et USA ei saa Trumpi avalduse järel enam olla rahuvahendaja. Palestiina Vabastusorganisatsiooni peasekretär Saeb Erekat rõhutas, et tema otsus hävitab igasuguse lootuse kahe riigi lahenduseks ehk olukorraks, kus Iisrael ja Palestiina teineteist vastastikku tunnustavad.

Palestiina islamistlik liikumine Hamas aga rõhutas, et Trumpi otsus avab põrguväravad. Hamasi juht Ismail Haniya kutsus palestiinlasi alustama reedel uut intifada't ehk ülestõusu. Seni on neid ametlikult olnud kaks. Neist viimane oli aastatel 2000–2005 ning selle käigus tapeti 1036 juuti ja 3592 palestiinlast. Praegu on Hamasi rünnakuvõime piiratud, sest Iisrael hoiab Gaza sektorit blokaadis ning  läänekaldal on paljud Hamasi toetajad pandud trellide taha.

PROTEST: Noored palestiinlased neljapäeval Läänekaldal Ramallah' lähedal Donald Trumpi otsuse vastu meelt avaldamas. Foto: REUTERS/Scanpix

Lähipäevadel või -nädalatel peaks selguma, kas palestiinlased järgivad Hamasi üleskutset või mitte. Tegelikult oodati kolmandat ülestõusu juba varem, sest rahuprotsess on lootusetult takerdunud ning see tekitab palestiinlastes meeleheidet. Läänekaldal puhkesid juba neljapäeval palestiinlaste ja Iisraeli sõdurite kokkupõrked ning Iisraeli armee paigutas sinna abivägesid.  Palestiinlased põletasid ka USA riigilippe ja Donald Trumpi pilte.  

New Yorgis koguneb ÜRO Julgeolekunõukogu 

New Yorgis koguneb reedel erakorralisele istungile ÜRO Julgeolekunõukogu. Vastava taotluse esitasid kaheksa riiki: Boliivia, Egiptus, Itaalia, Prantsusmaa, Rootsi, Senegal, Suurbritannia ja Uruguay. Istungi avab ÜRO peasekretär Antonio Guaterres, kes rõhutas pärast Donald Trumpi avaldust, et Jeruusalemma lõplik staatus tuleb määratleda Iisraeli ja Palestiina otsekõnelustel. Iisrael okupeeris teatavasti Ida-Jeruusalemma 1967. aastal ja kuulutas 1980. aastal kogu Jeruusalemma oma pealinnaks. ÜRO ei tunnustanud otsust. Seega on Ida-Jeruusalemm siiani rahvusvahelise õiguse järgi okupeeritud territoorium, mida palestiinlased soovivad oma riigi pealinnaks. 

Suurt pahameelt on väljendanud ka Türgi, Jordaania, Saudi Araabia, Iraak, Iraan  ja paljud teised riigid. Samas on Donald Trumpi otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana sümboolne akt ega muuda vähemalt esialgu midagi. USA saatkonna kolimiseks Tel Avivist Jeruusalemma kulub tõenäoliselt aastaid. Iisraeli valitsus, parlament ja ülemkohus asuvad aga juba praegu Jeruusalemmas ning välisriikide juhid ja ministrid käivad seal korrapäraselt. Nii Donald Trump kui ka Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu rõhutasid, et Jeruusalemm on ja jääb tulevikuski  juutidele, kristlastele ja moslemitele pühaks paigaks.

Mis aga puutub palestiinlaste ähvardustesse, et Donald Trumpi värske otsus nurjab rahuprotsessi, siis mis on takistanud selle edenemist?       

USA Kongress võttis juba 1995. aastal vastu otsuse saatkonna kolimisest Tel Avivist Jeruusalemma, kuid senised presidendid on iga kuue kuu järel selle otsuse täitmist edasi lükanud.    

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee