Maailm

Lisatud välisministeeriumi kommentaar!

Palestiinlased tõstsid Trumpi otsuse vastu mässu (47)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. detsember 2017 16:57
Foto: Reuters / Scanpix
Nagu võis ka arvata, vihastas USA president Donald Trumpi otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana välja Palestiina kodanikud. Palestiinlased Läänekaldal ja Gazas korraldasid protesti märgiks massiliselt streike, vahendab BBC.

Meeleavaldajate ja politsei vahelistes kokkupõrgetes on viga saanud umbes kaheksa palestiinlast. Iisrael saatis Läänekaldale lisavägesid, et vihast rahvast ohjata. Meeleavaldajad põletavad Ameerika lippe

Samal teemal

Jeruusalemma tunnustamine Iisraeli pealinnana võib tunduda kõigest sümboolse (toetus)sammuna. Kuid arvestades piirkonna äärmiselt habrast seisukorda ning sedagi, kui vaevaline on teekond paljude jaoks tulevikus ideaalse variandina nähtava kahe riigi lahenduse suunas, on selline otsus väga vastuoluline. Et palestiinlased näevad Jeruusalemma idaosa oma pealinnana, on niigi õrn olukord murdumas. Rahvusvaheline üldsus paavst Franciscusest ÜRO ning mitmete Euroopa ja Lähis-Ida riigipeadeni on otsuse üldiselt hukka mõistnud.

Palestiina partei Fatah otsustas aga meelt avaldada diplomaatiliste vahenditega, esitades kaebuse ÜRO Julgeolukunõukogule ja survestades ka Araabia Riikide Liigat seisukohta võtma. Fatah' pressiesindaja Nasser Al-Kidwa ütles järgmist: „Meil on plaanis USA igasuguste rahu- või poliitiliste protsesside kaasosalisena ebaadekvaatseks kuulutada.“ Ühendriikide usaldusväärsus koostööpartnerina on otsuse kriitikute sõnul olukorra üks võimalikke kannatajaid.

Eesti välisministeerium kinnitab, et nagu Euroopa Liidulgi, on meie riigi ametlik seisukoht toetada kahe riigi lahendust. USA presidendi otsust Eesti heaks ei kiida. „Eesti positsioon ei erine EL positsioonist, et kahe riigi lahendus on Lähis-Ida rahuprotsessi ainus võimalik lahendus. Jeruusalemma staatuse määratlemine on osa sellest lahendusest, mis peab tulema läbirääkimiste teel. Me ei toeta ühepoolseid samme, mis võivad rahuprotsessi kahjustada,“ seisab välisministeeriumi vastuses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee