Eesti uudised

Pärast nelja-aastast Indias lõksus olemist jõudsid laevakaitsjad tagasi Eestisse (5)

Kristjan Väli, 7. detsember 2017 00:05
Eesti laevakaitsjadFoto: Caters News
Neli aastat kestnud saaga Indias lõksus olevate 14 Eesti laevakaitsjaga on läbi. Eile enne südaööd maandus Tallinna lennujaamas Saksamaalt startinud lennuk, mis tõi mehed kodumaale tagasi.

Vahetult enne Eestisse jõudmist andsid laevakaitsjad avameelse intervjuu Delfi portaalile, kus tunnistavad, et nende kinnipidamisel rikuti protseduurireegleid ning nii mõnestki takistusest aitas üle saada altkäemaks. Lauri Ader meenutas, et kuigi Indias oli karm vanglakord, said laevakaitsjad trellide taga teha nii mõndagi keelatut. „Sul võib seal igasuguseid asju olla, kui sa väga tahad. Näiteks mul olid poksikindad ja piip, mis olid keelatud. Me tegime ka pärmist, rosinatest ja õuntest alkoholi,“ ütles ta Delfi portaalile.

Samal teemal

Laevakaitsjad on saanud Eestis palju tähelepanu, seda nii avalikkuselt kui ka poliitikutelt. „See on meile kõigile rõõmustav uudis. Kõige tähtsam on, et laevakaitsjad jõuaksid turvaliselt tagasi koju oma lähedaste juurde,“ ütles välisminister Sven Mikser kolmapäeval.

Ta usub, et asja lahenemine on Eesti ja India suhetele hästi mõjunud. Välisminister lubas teha valitsusele ettepaneku vabastada laevakaitsjad riigilt saadud rahalise abi tagasimaksmisest. „Laevakaitsjad ja nende pered on olnud neli aastat väga keerulises olukorras. Ma ei soovi põhjustada neile rohkem muret,“ märkis ta.

Mikser tunnustas ka Eesti diplomaate, kes on meeste kojutoomisele kaasa aidanud. Ta avaldas erilist tänu Eesti välisministeeriumi asekantslerile Annely Kolkile, konsul Mats Kuuskemaale, suursaadik Riho Kruuvile ning tervele Eesti saatkonnale New Delhis ja välisministeeriumi konsulaarosakonnale. 

Välisministeeriumi pressiesindaja Liisa Toots ütles, et Mikser teeb vastava ettepaneku valitsusele lähiajal.

India osariigi Tamil Nadu rannikuvalve pidas 2013. aasta 12. oktoobril kinni piraaditõrjelaeva, mille pardal oli 35 meest, neist 14 eestlased. 18. oktoobril võeti selle meeskond vahi alla. India Chennai kohus mõistis enda süüdimõistmise edasi kaevanud laevakaitsjad õigeks eelmise nädala alguses.

Samal teemal

12.11.2017
Kuidas mõjus laevakaitsjate saaga lõpp Eesti-India suhetele?
07.11.2017
„Ema süda tundis nii head meelt, et lõpuks vennad kokku said!“
07.11.2017
ÕHTULEHE VIDEO JA FOTOD | Laevakaitsjad jõudsid pärast 30tunnist reisi lõpuks kodumaale
06.11.2017
Mikser: teen valitsusele ettepaneku vabastada laevakaitsjad tagasimaksekohustusest