Allkiri olemas: USA tunnustab Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. (Reuters / Scanpix)

Juba enne selle avalikku väljaütlemist mõistsid paljud islamiriikide juhid hukka USA president Donald Trumpi otsuse Jeruusalemma ametlikult Iisraeli pealinnana tunnustada. BBC vahendab, et ettevaatlikkusele kutsuvad kõiki osapooli üles aga ka paljud teised riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid.

President Trump teatas, et soovib küll nn kahe-riigi-lahendust, kuid vaid juhul, kui mõlemad riigid selles ise kokkuleppe saavutavad. Ta teatas ka, et andis välisministeeriumile käsu algatada protsess kolimaks USA saatkond Tel Avivist Jeruusalemma.

Jeruusalemm on püha linn kõigile kolmele aabrahamlikule religioonile: judaismile, kristlusele ja islamile. Palestiinlased peavad Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks ning Palestiina president Mahmoud Abbas teatas, et USA otsus on „vastuvõetamatu“. Rahulolematust väljendasid ka Saudi Araabia, Türgi, Iraan ja Araabia Riikide Liiga. Muret piirkonna stabiilsuse pärast väljendasid ka Hiina ja Venemaa.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu otseselt Trumpile ei viidanud, kuid ütles täna: „Meie ajalooline ja rahvuslik identiteet saab tunnustust, eriti tänasel päeval.“

Euroopa Liit kutsub üles rahumeelsele protsessile kahe riigi lahenduse saavutamiseks ning Jeruusalemma kui mõlema riigi pealinna staatuse taastamisele.

Paavst Franciscus ütles: „Ma ei suuda vaikida, kui mõtlen murega sellele olukorrale, mis viimastel päevadel on tekkinud. Ma palun kõigil austada linna praegust olukorda, mis vastab ÜRO resolutsioonidele.“ ÜRO esindaja Stephane Dujarric ütles reporteritele, et organisatsiooni silmis on Jeruusalemma staatus olnud küsimus, mille osas peaksid otsusele jõudma Iisrael ja Palestiina koos.

USA otsuse kriitikud on mures, et see vallandab piirkonnas tõsised pinged, võimalik, et ka vägivallalaine, takistab jõupingutusi rahumeelsete lahenduste suunas ning muudab USA paljude riikide silmis ebausaldusväärseks. Mõned näevad otsust lühinägeliku katsega meelitada USA konservatiivseid kristlasi, mõtlemata sealjuures globaalsetele tagajärgedele.

Jaga artiklit

42 kommentaari

V
vot siis  /   23:45, 7. dets 2017
Tsehhid on teised kes tunnustasid Jerusalemma!
H
Hoopis  /   15:40, 7. dets 2017
juutidel ei olnud mingit kodu,kuni üro kinkis neile tüki araabia maavaldustest 1957 aastal.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis