Maailm

Kuidas reageerib maailm Trumpi avaldusele Jeruusalemma Iisraeli pealinnana tunnustada? (40)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. detsember 2017 21:07
Allkiri olemas: USA tunnustab Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.Foto: Reuters / Scanpix
Juba enne selle avalikku väljaütlemist mõistsid paljud islamiriikide juhid hukka USA president Donald Trumpi otsuse Jeruusalemma ametlikult Iisraeli pealinnana tunnustada. BBC vahendab, et ettevaatlikkusele kutsuvad kõiki osapooli üles aga ka paljud teised riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid.

President Trump teatas, et soovib küll nn kahe-riigi-lahendust, kuid vaid juhul, kui mõlemad riigid selles ise kokkuleppe saavutavad. Ta teatas ka, et andis välisministeeriumile käsu algatada protsess kolimaks USA saatkond Tel Avivist Jeruusalemma.

Samal teemal

Jeruusalemm on püha linn kõigile kolmele aabrahamlikule religioonile: judaismile, kristlusele ja islamile. Palestiinlased peavad Ida-Jeruusalemma oma pealinnaks ning Palestiina president Mahmoud Abbas teatas, et USA otsus on „vastuvõetamatu“. Rahulolematust väljendasid ka Saudi Araabia, Türgi, Iraan ja Araabia Riikide Liiga. Muret piirkonna stabiilsuse pärast väljendasid ka Hiina ja Venemaa.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu otseselt Trumpile ei viidanud, kuid ütles täna: „Meie ajalooline ja rahvuslik identiteet saab tunnustust, eriti tänasel päeval.“

Euroopa Liit kutsub üles rahumeelsele protsessile kahe riigi lahenduse saavutamiseks ning Jeruusalemma kui mõlema riigi pealinna staatuse taastamisele.

Paavst Franciscus ütles: „Ma ei suuda vaikida, kui mõtlen murega sellele olukorrale, mis viimastel päevadel on tekkinud. Ma palun kõigil austada linna praegust olukorda, mis vastab ÜRO resolutsioonidele.“ ÜRO esindaja Stephane Dujarric ütles reporteritele, et organisatsiooni silmis on Jeruusalemma staatus olnud küsimus, mille osas peaksid otsusele jõudma Iisrael ja Palestiina koos.

USA otsuse kriitikud on mures, et see vallandab piirkonnas tõsised pinged, võimalik, et ka vägivallalaine, takistab jõupingutusi rahumeelsete lahenduste suunas ning muudab USA paljude riikide silmis ebausaldusväärseks. Mõned näevad otsust lühinägeliku katsega meelitada USA konservatiivseid kristlasi, mõtlemata sealjuures globaalsetele tagajärgedele.

Samal teemal

06.02.2018
Trumpi osalemine USA saatkonna avamisel Jeruusalemmas on küsimärgi all
25.00.2018
Trump kahtleb palestiinlastes: kas rahukõnelused üldse jätkuvad?
22.11.2017
Trumpi vastu hääletas Jeruusalemma küsimuses 128 riiki
14.11.2017
Palestiina president: „Jeruusalemm on ja jääb Palestiina pealinnaks.“