Eesti uudised

Kaitse Kodu!

ELLUJÄÄMISTARKUSED | Kuidas valmistada plekkpurgist vile või "pikendada" olemasolevat helitootjat? 

Mehis Born, 6. detsember 2017 20:46
Foto: Mehis Born

Metsas eksinuna või piiratud liikumisega olukorda sattununa tuleb võimalikele otsijatele endast kindlasti märku anda. Aga kuidas seda teha?

Samal teemal

Esimese meetodina meenub kõigile hüüdmine ja hõikamine, kuid paraku on inimese häälepaelad sellise ehitusega, et väga kaua me kõvasti kisada ei saa. Järgmiseks ja kestvamaks mooduseks on vilistamine. Aga kui ise ei oska ja vilet pole parasjagu käepärast? Siis tuleb see ise meisterdada. Näiteks plekkpurgist.

Jah, plekkpurgist, sest neid leidub meie looduses kahjuks piisavalt. Vile tegemiseks sobivad praktiliselt kõik. Vahet pole, kui suur on purk või millist jooki eelmises elus endas hoidis. Purk on purk. Lõikamiseks võib kasutada nii teravat nuga kui kääre.

Vile valmistamiseks tuleb purgist lõigata kaks umbes pooleteise sentimeetri laiust riba. Üks peab jääma lühem, umbes kolme sentimeetri pikkune, ning teine pikem, kuue–seitsme sentimeetri pikkune.

Lühem tuleb asetada pikema peale nii, et moodustuks rist. Seejärel peab voltima lühema riba servad pikema alla ning pikema riba ülemise serva nende peale. Nii tekib kahe plekiriba vahele õhukanal.

Edasi koolutatakse pikema riba ülejäänud osa alla kaareks, mille diameeter peaks jääma mõne sentimeetri pikkuseks. Plekiriba tuleb painutada tagasi nii, et selle alumine serv jääks kohakuti õhukanaliga. Kui riba on liiga pikk, on mõistlik see parajaks lõigata. Vilistamiseks kaetakse pikemast ribast moodustatud kaare küljed sõrmeotstega ja tekitatakse sellega asjakohane "kõlakoda".

Nüüd veel pisut sättimist ja häälestamist ning seadeldis on sihtotstarbeliseks kasutamiseks igati valmis.

Kui olete aga ekstra hoolikas ja võtate metsa või maastikule minnes nii ehk naa ühes korraliku vile, siis võiks hädaolukorras sellele lisada veel mõne vahendi. Näiteks pildil nähtava signaliseerimisvahendi, millele kasutaja on lisanud mitu head meetrit langevarjunööri ja külge pununud kompassi.